Mais kehtima hakkava taara tagatisraha suurus on 50 sendi ja ühe krooni vahel, samas ei ole siiani selge, kuidas täpselt hakatakse pudeleid-purke kokku ostma.
Keskkonnaminister Villu Reiljan kinnitas tagatisraha suurused eelmisel nädalal. Klaasist pudelite ja suurte plastpudelite tagatisraha on kevadest üks kroon, kuni pooleliitriste plastpudelite ja metallpurkide oma aga 50 senti, kirjutab Postimees.
Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eegi sõnul on need hinnad Euroopas ühed madalamad, kuid suurem tagatisraha võib endaga kaasa tuua hulgaliselt probleeme.
«Ühest küljest suureneb kõrgema määra korral inimeste huvi ostetud pudelid kindlasti tagasi tuua,» rääkis Eek. «Teisalt võib see ligi tõmmata võltsijaid, kes niimoodi raha püüavad teenida.»
Tagatisraha süsteem ise hakkab kehtima 1. maist ning 1. augustini on sellele kehtestatud üleminekuperiood, mille jooksul võib müüa ka spetsiaalse märgistuseta pakendeid. Augustist peab kõigil pakenditel aga Eegi sõnul olema peal tagatisraha märk ja kaupluses hinnasiltidel märgitud eraldi nii toote kui ka pakendi hind.
Seni on aga lahtine, milline organisatsioon hakkab korraldama pakendite tagasiostu. Seadus kohustab selle eest hoolitsema kaupmehi, kes võivad oma kohustused delegeerida ka mõnele lähedalasuvale taarapunktile või muule ettevõttele. Liigse paberimajanduse vältimiseks hakkab tagasiostu korraldama ja seal liikuvat raha haldama aga vähemalt üks taaskasutusorganisatsioon.
Seotud lood
Lisatud interaktiivne kaart Läänemereriikide tänase olukorraga töötuskindlustussüsteemis
Täna näib mõeldamatu tegutseda ja töötada riigis, kus puudub töötukassa ning töötuskindlustus. Ometi kaheldi veel paar aastakümmet tagasi Eestis sotsiaalsüsteemi rajama asudes selle vajalikkuses sügavalt. Veenmist, et tegu on tõesti olulise asjaga, oli selle algatajatel omajagu.