Peeter Raidla • 19 aprill 2005

ASA Kindlustuse aktsionärid vabanevad aktsiate painest

Kohus kinnitas eile ASA Kindlustuse pankrotimenetluse lõpparuande, mis vabastab peatselt väikeaktsionärid ka väärtpaberikonto haldustasu maksmisest.

Viimastel kuudel on pankrotis oleva ASA Kindlustuse aktsiatega üsna palju tehinguid sooritatud. Näiteks aprillis on kantud ühelt kontolt teisele kokku ligi 7500 ASA Kindlustuse aktsiat, tänavu märtsis aga koguni enam kui 12 000 aktsiat.

Pankrotihaldur Toomas Saarma ütles, et ka pankrotimenetluse ajal on aktsionäridel vaba voli oma aktsiaid müüa või loovutada. Samas arvas ta, et ASA Kindlustuse puhul on aktsiatehingute taga soov vabaneda aktsionäre painavast kontohaldustasust, mida tuleb maksta seni, kuni aktsiad on Väärtpaberite Keskregistris kirjas. Saarma pakkus, et ilmselt koondavad aktsionärid oma aktsiad ühele kontole. Et eile kinnitas kohus ASA Kindlustuse pankrotimenetluse lõpparuande, siis nüüd jääb üle oodata selle jõustumist kümne päeva jooksul. Alles seejärel saab ASA Kindlustuse aktsiad keskregistrist kustutada.

Lõpparuande kohaselt jäi ASA Kindlustusel üles veidi enam kui 103 miljonit krooni rahuldamata võlakohustusi. Pisut alla poole sellest summast ehk 46,4 miljonit krooni moodustasid tuhandete kindlustusvõtjate eelisnõuded.

Siiani on pankrotipesast tehtud võlausaldajatele väljamakseid vaid 0,9 miljoni krooni ulatuses. Lisaks on pangas väljamaksmiseks deponeeritud paarsada tuhat krooni. Seda viimati nimetatud summat pole siiani välja makstud põhjusel, et pankrotihaldur ei tea paljude võlausaldajate pangakontosid, kuhu raha kanda.

Et ASA Kindlustusel on pooleli veel kolm tsiviilvaidlust, jättis kohus pankrotihalduri esialgu ametist vabastamata.

ASA Kindlustuse looja Leonid Apananski pääses pankrotist puhta nahaga: ta tunnistati küll algatatud kriminaalasjas kahtlualuseks riisumise ja ametiseisundi kuritarvitamise paragrahvide alusel, kuid süüdistuseni ei jõutudki. Väidetavalt ei suutnud uurija mitu aastat kestnud toimingute jooksul oma kahtlustele piisavalt tõendeid leida.

Hetkel kuum