25. aprill 2005 kell 12:20

Börsikommentaar: Hirm kütusehinna pärast pani investoreid aktsiad vahetama

Viiendat päeva järjest tõusnud nafta hind pani investoreid muretsema, et suuremad kulud vähendavad ettevõtte kasumeid.

?Nafta hinna tõus kõrgele tasemele on muret tekitav,? ütles Pariisis asuva International Capital Gestioni fondijuht Jaques-Antoine Bretteil. Ta väldib ettevõtteid, millel on kõrged kütusekulud ja eelistab kütusetootmisega seotud ettevõtete nagu Totali aktsiat.

Halvasti mõjub kütuse hinnatõus autotootjate aktsiatele. DaimlerChrysleri aktsia hind langes 0,5 protsenti, 30,22 eurole.

Ericssoni aktsia hind langes 1,9 protsenti, 21,20 Rootsi kroonile.

?Kuna me ei tea, kui kauaks jäävad kütuse hinnad kõrgele, ei tea me seda, kui halvasti see lööb majanduse ja ettevõtete kasvu,? Carr Sheppards Crosthwaite Euroopa aktsiastrateeg Andrew Bell Bloombergile. ?Ettevõtetel on raske neid kulusid tarbijate kaela veeretada.? Ta ei täpsustanud, milliseid aktsiad ta ostab, kuid talle meeldivad toiduainetööstuste ja õlletootjate aktsiad ning ravimitootjate omad.

Euroopa suurima naftatootja aktsia, BP, hind tõusis 1,6 protsenti, 540,5 pennile. Euroopa suurima nafta töötleja Totali aktsia hind tõusis ühe protsendi võrra 176,70 eurole.

Euroopa aktsiaturule mõjub ka negatiivselt täna avaldatud Euroopa suurima majanduse Saksamaa äriusalduse indeks (Ifo-indeks), mis kukkus aprillis 19kuu madalamale tasemele.

Hetkel kuum