Ülo Toomsalu • 25 aprill 2005

PM: Looduskaitseala loomise kava põhjustas elanikes vihast protesti

Viimsi vallavolikogu algatus maastikukaitseala rajamiseks on põrkunud maaomanike vastuseisule, kes vallajuhte ei usalda.

Paljud elanikud kardavad seatavate piirangute tõttu maaomandi väärtuse kahanemist, kirjutab Postimees.

Tallinna piiri äärest Mähelt jääb tulevase Mäealuse maastikukaitsealani napp kilomeeter. Kaitseala hõlmab Lubja klindi ning sellest ida poole jäävad metsad ja põllud ning läheduses asuva Soosepa raba. Enamiku kaitsealast moodustab riigimets; eraisikuile kuuluvad maatükid, enamasti põllumaa, jäävad kohe klindi serva alla.

Maaomanik Jaan Bachi arvates ei ole vallavalitsus suutnud piisavalt põhjendada, miks kaitseala vaja on ja miks sinna peavad kuuluma just need maatükid. Bach peab enne otsuse langetamist vajalikuks täiendavate ekspertiiside tegemist.

«Mul lubas vald aasta tagasi teha oma maal neli hektarit lageraiet, aga samal ajal algatas seal kaitseala loomist,» viitas Bach. «Miks siis lageraiet lubati? Need asjad ei sobi kokku.» Bach oli pahane ka liiga lühikeseks jäänud arutelu pärast ning arvas, et maaomanikud võiksid ühiselt juristi palgata.

Eksperthinnangus märgib Tallinna ülikooli bioloogia õppetooli assistent Tõnu Ploompuu, et Mäealuse on äärmiselt kõrge väärtusega ning ala kohalikul tasandil kaitse alla võtmine on põhjendatud.

Kaitseala teist osa, Soosepa raba, peab Ploompuu samuti kaitsmist väärivaks.

«Viimsi vallavolikogu algatas kohaliku tähtsusega kaitseala loomise eesmärgiga hoida metsa ja klindiala pealetungiva kinnisvaraarenduse eest,» ütles volikogu esimees Madis Saretok.

«Valla eesmärk pole omanikega tüli kiskuda, vaid vald peab tagama tasakaalustatud arengu,» nentis Saretok.

Hetkel kuum