Peeter Raidla • 26. aprill 2005 kell 7:30

Pärnu kalurid ei pääse muda täis sadamaist merele

Kalureile põhitulu toova räimepüügi hooaeg on käes, kuid paadid ei pääse jaanuaritormiga muda täis aetud sadamaist merele, kirjutas Pärnu Postimees.

Häädemeeste valla Jaagupi sadama sõidukanal on nii umbes, et sealt võib kuiva jalaga üle hüpata. Vald on esitanud riigilt abi saamiseks taotluspaberid, kuid loodus inimese järele ei oota.

?Merele tuleks minna kohe, kui jää läinud. Räimepüügiaeg on jaanipäevaks lõppenud. Selle poolteise-kahe kevadkuuga saame kogu aasta põhiteenistuse. Mida varem püüdma lähed, seda kallimalt saad müüa,? tähendas kalur Arvo Talts. Jaagupist käib merel nelikümmend meest, räime püüab kuus.

Audru valla majandusnõunik Siim Suursild lausus, et kalurite praegune olukord on totter. Riik leidis suure otsimise peale lõpuks võimaluse toetada regionaalselt tähtsaid sadamaid, millel on kohaliku omavalitsuse osalus, ja nii Lindi kui Liu sadamas on see olemas.

Abi saamise tingimusena ei tohi aga vajalikke töid, nagu süvendamine, milleks raha küsitakse, enne vastava komisjoni otsust teha. Toetusraha jõuab valdadeni ilmselt mai lõpus või juunis, kuid seks ajaks on põhiline püügiaeg juba mööda saamas.

Audru piirkonnas elatub kalapüügist kolmveerandsada kutselist kalurit, koos abiliste ja pereliikmetega küündib see arv poole tuhande hingeni.

Majandusnõuniku sõnutsi tunnistanud siseministeeriumi ametnikud, et unustasid taotluse tingimusi paika pannes, et ühes vallas võib olla mitu sadamat, mistõttu tuleb nüüd vallal abiraha, mille maksimumsumma on 350 000 krooni, Lindi ja Liu sadama vahel ära jagada. Tegelikke kahjusid see nii või teisiti ei kata.

Häädemeeste valla Rannametsa kalurite hing on pettumust ja viha täis, sest sada protsenti erasadamad toetusest osa ei saa. Meeste muresid on kuulamas käinud tähtsad mehed presidendini välja, kuid kasu pole sellest olnud. ?Mida me tegema peame, Toompeal pikettima?? ühmas kalur Jaak Aas. ?Kui riigi kõrgeim meeski midagi teha ei saa, milleks siis!?

Saatus nöökis OÜ Merikulda koondunud Rannametsa mehi püügivarustuse toetusegagi: Maaelu Edendamise Sihtasutus jagas paatide lappimiseks ühtemoodi veidi alla poolesaja tuhande krooni nii mitut meest koondavaile äriühinguile kui füüsilisest isikust ettevõtjatelegi.

Paari miljoni kroonisele kahjule vaatamata on meestel soov kaluriametis jätkata. Kanali süvendamisega on nad lõpule jõudnud, kas lapitud paadid ka vett peavad, selgub siis, kui alused vette saavad.

Põllumajandusministeeriumi pressiametnik Iiris Saluri kinnitas, et suure kaalumise peale on riik lõpuks saatnud Euroopa Komisjonile palve, et too lubaks Eestil erandkorras tormikahjude tõttu kalandussektorit toetada (ELi seaduste kohaselt seda ilma loata teha ei või ? A. J.). Vastus aga võib Brüsselist tulla alles poole aasta pärast, mistõttu kaalutudki palve esitamise otstarbekust nii kaua.

Hetkel kuum