Ülo Toomsalu • 27 aprill 2005

PM: Lõhekilo hind võib tõusta 100 kroonini

Eestis on oodata lõhe kallinemist, sest tänasest kehtestab EL Norrast pärit lõhele tollimaksu, et takistada omahinnast odavama kala sissevedu.

Kui praegu maksab lõhekilo Eesti kauplustes ja turgudel veel keskmiselt 75 krooni, siis lähiajal on oodata hinnatõusu, kirjutab Postimees.

«Loodan siiski, et lõhe hind jaekaubanduses üle 100 krooni ei tõuse,» ütles kalatöötlemise ja hulgimüügiga tegelev ettevõtja Meelis Vetevool.

Et enamik Eestisse imporditud lõhest on pärit Norrast, mõjutab tollimaks Eesti kalaturgu. Norras kasvatatud lõhet peetakse vähem saastunuks kui Läänemere oma.

Norra valitsuse ja lõhetootjate arvates rikub EL dumpinguvastase maksu määramisega Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) reegleid.

Norra peaminister Kjell Magne Bondevik ütles, et Euroopa Komisjoni trahviotsus kahjustab lõhekasvatajaid. «ELil pole mingit alust sellist maksu kehtestada,» ütles ta Norra päevalehes Aftonbladet.

Euroopa Komisjoni määruse kohaselt asendatakse tänasest seni Euroopa Liitu imporditava lõhe suhtes kehtinud kaitsemeetmed ja 48 krooni piiresse jäänud miinimumkilohind 16protsendilise dumpinguvastase maksuga, mida rakendatakse kuue kuu jooksul Norras kasvatatud lõhe suhtes.

«Minu arvates on see liiga kõrge protsent,» nentis Meelis Vetevool, kelle sõnul on see otsus tekitanud segadust nii Norra kui ka ELi riikide kalatöötlejate hulgas.

Euroopa Liit soovitab osta lõhet ?otimaalt, kuid eestlastel, soomlastel, lätlastel, leedulastel ei ole Vetevoolu kinnitusel see võimalik, sest transport on väga kallis.

Hetkel kuum