10 mai 2005

Detroit tahab maksustada kiirtoitu

Detroidi linn USAs kavatseb maksustada kiirtoitu, selle abil plaanitakse tuua linn välja aina süvenevast rahakriisist, vahendas Postimees online BBC uudist.

Linnapea Kwame Kilpatricki plaanide järgi hakkaksid McDonald?si ja teiste kiirtoidupakkujate kliendid maksma väikest lisamaksu hamburgeritelt, pitsadelt ja hot dogidelt.

Plaani idee on vähendada Detroidi hiigelsuurt eelarvepuudujääki ja ka samas püüda lahendada kasvavat probleemi linnakodanike ülekaaluga.

Linnavalitsuse rahakotis haigutab enam kui 300 miljoni dollariline auk.

Idee vastased on andud sellele ettepanekule nimeks 'lihavuse maks' ning selline maks oleks nende arvates ebaaus karistus vaesemate inimeste suhtes.

Selle maksu idee on linnapea vaimusünnitus, kes püüab leida lahendust kahele probleemile - linna üha sügavamaks muutuv finantsiline kuristik ja järjest enam kaalu koguv tööjõud.

Ajakiri Men"s Health järgi oli Detroit eelmisel aastal Ameerika kõige paksemate elanikega linn.

Linnapea kabinetist öeldi uudisteagentuurile BBC, et ettepaneku eesmärk on maksutulu suurendamine, aga mitte inimeste söömisharjumuste mõjutamiseks.

'Me loodame ikka, et Detroidi elanikud muutuvad ühel või teisel viisil tervemaks,' ütles linnapea pressiesindaja James Canning. 'Ükskõik kuidas, aga selle asja eesmärk on suurendada tulu esiteks ja seda eelkõige.'

Canning lisas, et samas püüab linnapea propageerida tervislikumat eluviisi õhutades inimesi tegelema rohkem spordiga.

Oponentide sõnul oleks abinõu, mis suurendaks linna rahakotti 17 miljoni dollari võrra aastas, diskrimineerivaks madalama sissetulekuga inimeste suhtes, kes regulaarselt külastavad kiirsöögikohti.

Enne seaduseks muutumist peab ettepaneku heaks kiitma osariigi seadusandlik kogu ja ta peab saama referendumil linnaelanike poolehoiu.

Hetkel kuum