Ülo Toomsalu • 10. mai 2005 kell 5:17

EPL: Eluaseme müügiks või rentimiseks peab tellima kalli energiaauditi

2006. aastast peab korteri või maja müügi või üürimise korral laskma teha kalli energiaauditi, juhul kui Eestis rakendub Euroopa Liidu energiasäästu direktiiv.

Seadusemuudatust ette valmistava majandusministeeriumi osakonna juhataja Kati Kõrbe sõnul on võimalik, et juba järgmisest aastast tuleb mis tahes energiat tarbiva ehitise müümisel või väljaüürimisel notarile ette näidata energiaauditi dokument. Mis tahes uusehitiste puhul oleks energiaaudit kohe kohustuslik, kirjutas Eesti Päevaleht.

Energiaauditis hinnatakse elamu energiasüsteemi tõhusust ? kadusid, energiakulu jms ? ning antakse soovitused süsteemi tõhustamiseks. Selliste soovitustega audit maksab ühepereelamu puhul vähemalt 3000 krooni, suurema korterelamu puhul aga üle 10 000 krooni.

Auditis analüüsitakse viimase kolme aasta vee-, kanalisatsiooni-, soojuse- ja elektritarbimist ning tehakse näiteks infrapunatermomeetriga kindlaks energiakadude põhjused.

Ministeeriumi plaani kohaselt peab 2008. või 2009. aastaks kõigil ehitistel, mis on suuremad kui 1000 ruutmeetrit, olema energiaauditi dokument. Selliseid ehitisi on üle 300 000 ehk veidi alla poole kõikidest ehitistest Eestis.

Kõrbe sõnul pole energiaauditit vaja ainult neil alla 1000ruutmeetristel majadel, mida omanikud ei plaani müüa ega välja üürida.

Kinnisvarafirma Uus Maa konsultandi Ain Kivisaare hinnangul on objekti võõrandamisel järgmisest aastast energiaauditi kohustuslikkus eriti keeruline kortermajade puhul. 'Kui üks tahab korterit müüa, tekib teistel küsimus, miks nemad peavad auditi eest maksma,' ütles ta.

Kivisaar lisas, et kuna auditiga ei kaasne majaomanikele mingeid kohustusi, on tegemist mõttetu paberiga sõna otseses mõttes.

Hetkel kuum