11. mai 2005 kell 11:45

Hiina teatab tuleval nädalal jüaani revalveerimisest ? ajaleht

Hiina valuuta revalveerimine ehk tugevnemine avalikustatakse tuleval nädalal, teatab Hiina kommunistliku partei ajaleht People?s Daily oma võrgulehel.

Lehe andmeil teatatakse sellest pärast Hiina ja USA ametnike kohtumist tuleval nädalal. Leht ei teata samas, kust info pärineb, vahendab Bloomberg.

1995. aastast on jüaan seotud USA dollariga. Lehe andmeil lubatakse jüaanil ühe kuu jooksul kõikuda 1,26 protsendi ulatuses ning aasta jooksul kuni 6,03 protsendi ulatuses.

Kui Hiina laseb valuutal tugevneda, vähendab see inflatsioonilist survet, muutes odavamaks importkauba nagu nafta ja vask, mille hindu märgitakse dollarites. Samuti annab see keskpangale rohkem ruumi intresside tõstmiseks, et jahutada kuumavat majandust. Esimeses kvartalis kasvas Hiina SKP 9,5%.

Ühtlasi oleks see vastuseks USA rahandusministri John Snow ja Föderaalreservi juhi Alan Greenspani kriitikale Hiina aadressil. ?Renminbi (jüaani) sidumine dollariga hakkab Hiina majanduse kahjuks töötama,? ütles Greenspan läinud kuul USA Senatis esinedes. ?Revalveerimine on nende endi huvides.?

Mitmed USA Kongressi liikmed on süüdistanud Hiinat, et valuuta kunstlik nõrgestamine annab Hiinale teiste kaubanduspartnerite ees ebaausa konkurentsieelise. Kongressis on tehtud ettepanek kehtestada Hiina kaupadele trahvitollid, kui Hiina oma valuutat ei revalveeri.

Hetkel kuum