16. mai 2005 kell 12:35

Transpordi Ametiühing kaalub suurhagi esitamist Sebe vastu

Bussifirma Sebe töötajate usaldusisikud kaaluvad ühishagi esitamist firma vastu, kui too ei alusta kehtivate kollektiivlepingute täitmist.

Hagi esitatakse saamata palkade nõudeks, rehkenduste kohaselt võib hagi mahuks kujuneda enam kui miljon krooni.

Sebe usaldusisikud kinnitavad, et ettevõte pole alustanud üheski filiaalis kehtivate kollektiivlepingute täitmist. Rikkumistest on olulisemad tänavu 1. aprillist kehtiva üleriigilise palgakokkuleppe tariifide mitterakendamine, ning ettevõtte enda kollektiivlepingust tuleneva tööaja-arvestuse eiramine juba selle aasta algusest.

Sebe töötajate peausaldusisiku Arved Rämmeri sõnul kaotava bussijuhid juba üksi tööajaarvestuse ühepoolsest muutmisest ligi 400 krooni kuus. Sellele lisandub 1. aprillil ärajäänud palgatõus, mil üleriiklik palgalepe nägi ette vähemalt 510kroonist põhitasu tõusu.

?Töötaja tasku jaoks väga suured summad,? kommenteeris Rämmer bussijuhtide saamata jäänud tasusid. ?Kuna märgukirjad pole lahendust toonud ja ka uue kollektiivleppe läbirääkimistest tööandja keeldus, ei jää meil muud üle kui hageda ja hageda võimsalt,? lubas Rämmer.

Transpordi Ametiühingu esimehe Peep Petersoni sõnul valmistab ametiühing küll miljonihagi ette, kuid loodab siiski eelnevale kokkuleppele. ?Taotleme paralleelselt, et Sebe ise tagasiulatuvalt oma kohustused täidab. Samuti pakume läbirääkimisi teiste lahendusteede leidmiseks,? ütles Peterson.

Tema sõnul pole ametiühinguga sõlmitud kokkulepped ettevõtetele sugugi mitte ?täitmiseks soovi korral?. ?Need on rangelt kohustuslikud,? rõhutas Peterson ja lisas, et sama kehtib kõigi, ka Sebe konkurentide kohta.

Autor: Gert D. Hankewitz

Hetkel kuum