PM: Valitsus plaanib katta auku riigieelarves aktsiisitõusudega

Koalitsioon otsib riigieelarve tulude kasvatamise võimalusi, et saada eelarve tasakaalu.

Kuigi Rahvaliit pakkus ühe võimalusena automaksu, otsustati koalitsioonipartnerite survel siiski maksustada pigem kütuse tarbimist, kirjutab Postimees.

Nii lisandubki bensiini- ja diiselkütuse liitrile järgmisel aastal aktsiisitõusuna 50 senti, mis tähendab koos käibemaksuga ligi 60-sendist kütuseliitri kallinemist.

«Loodust ei saasta mitte auto omamine, vaid selle kasutamine,» põhjendas reformierakondlasest riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Jürgen Ligi.

Rahvaliitlasest rahandusministri Aivar Sõerdi kinnitusel küll riigieelarve järgmise kolme aasta strateegias uute maksude kehtestamist plaanis ei ole, kuid välistada ei saa siiski ka automaksu.

Tubaka- ja alkoholiaktsiisi plaanitakse tõsta kiirendatult.

Kui varasemate kavade kohaselt pidi alkoholiaktsiis kasvama järgmise aasta algusest viis protsenti, siis valitsus otsustas tõsta seda kümme protsenti. Aktsiisi kiirema kasvu tõttu kallineb järgmise aasta juulist sigaretipakk ligi 14 protsenti.

Viinaliidu juhi Aleksander Skoblovi sõnul tähendab aga nii suur aktsiisitõus paratamatult salaturu hüppelist kasvu. «See on ühe tööstusharu diskrimineerimine,» sõnas ta. «Alati on lihtsam lisaraha võtta aktsiiskaupadelt, mitte riigi halduskulude kärpimise arvelt.»

Valitsus plaanib samas salaalkoholi vastu võitlemiseks alkoholipudelid sarnaselt sigaretipakkidega maksumärgistada. «See aitaks kauplustest salaalkoholi eemale tõrjuda ehk alkoholiturgu paremini kontrollida,» rääkis Sõerd.

Lisaks plaanib valitsus suurendada saaste- ja loodusressursimakse, millelt loodetakse teenida 278 miljonit lisakrooni.

Riigiettevõtetest loodab valitsus teenida 270 miljonit krooni lisadividende, mis peaks tulema Sõerdi sõnul kas Eesti Energialt või Eesti Telekomilt. Et Eesti Telekomis riigil väga suurt sõnaõigust ei ole, siis pigem loodetakse ligi 400 miljonit krooni võtta dividendidena välja Eesti Energiast.

Hetkel kuum