PM: Riigikogu tahab tõsta kohtutäiturite tasusid

Riigikogu tahab tõsta kohtutäiturite tasu, et suurendada nii vaesemate kui ka miljoneid teenivate täiturite sissetulekuid.

Riigikogu õiguskomisjon andis riigikogu suurele saalile arutamiseks üle eelnõu, mille kohaselt tõusevad kohtutäiturite tasud praegusega võrreldes 2?3 korda, kirjutab Postimees.

Kui näiteks 1000krooniselt sissenõutud summalt tuleb tasuda kohtutäiturile 250 krooni, siis uute tasumäärade jõustudes suureneks tasu 400 kroonini. Suuremate nõuete puhul on täituri tasumäär senisest isegi kuni kolm korda suurem.

Seaduseelnõu seletuskirja järgi peaks suurem täituritasu ergutama kohtutäitureid, aga sundima ka võlgnikke oma kohustusi õigeaegselt täitma. Kohtutäituri tasu on kui lisatrahv, mis nõutakse sisse õigel ajal oma trahvi maksmata jätnud inimeselt.

Just politseinike, parkimiskontrolöride ja teiste ametnike määratud trahvid moodustavad enamiku kohtutäiturite tööpõllust. Enamik nõuetest, millega täiturid tegelevad, on väiksemad kui 5000 krooni.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Väino Linde ütles, et eelnõus esitatud summad ei ole lõplikud. «Poliitilisel tasandil ei ole kokku lepitud, et eelnõu just sellisel kujul seaduseks saab,» rõhutas ta.

«Plaanime, et muudatus jõustuks 1. jaanuaril 2006,» märkis Linde. «Tahaksime, et kohtutäituri tasu sõltuks ka tema tehtud tööst. Praegu see kahjuks nii ei ole ja sõltub pigem sellest, kas makstakse ära või mitte.»

Väga raske on Linde sõnul muuta seda fakti, et üks osa täitureid teenib väga palju ja teine osa vähe. «Sellist seadusesätet ei saa me teha, kus öeldakse, et rikas, ära enam rikkamaks saa, aga vaesemale võiks anda,» märkis Linde.

Hetkel kuum