8 juuni 2005

Tolliametnikud panid kinni Jänedal tegutsenud solkkütuse tehase

Maksu- ja tolliameti töötajad panid mai lõpus kinni Jänedal ühes laohoones toimetanud solkkütuse tehase, teatas amet.

Maksu- ja Tolliameti töötajad avastasid Jänedalt laohoonest 17 tonni solkkütust, mille väävlisisaldus ületas lubatud normi üle kolme korra. Samas avastatud kütusepesu tehases käis tolliametnike ja politseinike laohoonesse sisenemisel sinisest diiselkütusest erimärgistuse eemaldamine.

Kütusepesuga tegelemisele viitasid ka laohoonest leitud tühjad kanistrid, kus oli olnud väävel- ja ortofosforhape, kaks pumpa, voolikud ning kotid valge pulbriga, mille koostis määratakse kindlaks ekspertiisi käigus. Sündmuskohal peeti kinni ka 31-aastane meesterahvas, kes oli tulnud pestavasse kütusesse hapet juurde lisama ning kütusepesu käiku kontrollima. Tema autost leiti lisaks ka 20-liitrine kanister ortofosforhappega ning valge kott tundmatu pulbriga.

Laohoonest avastati 17 tonni solkkütust, mille väävlisisaldus oli 169 mg/l kohta. Seadusega lubatud väävlisisalduse normiks vedelkütuses on 50 mg/l kohta.

Tallinna Tolliinspektuuri tollijärelevalve osakonna juhataja Tõnis Kuuse sõnul on selline kütus auto mootorile väga kahjulik, samuti on keskkonnale ja inimestele ohtlik sellises kütuses sisalduv kõrge happelisus. 'Seetõttu on ära hoitud kaudne kahju suuremgi, kui konkreetsel juhul ära hoitud maksupettus,' lisas Kuuse.

Juhtumi asjaolude selgitamiseks on Tallinna Tolliinspektuur alustanud väärteomenetlust ning kütus ja kütusepesu vahendid on kinni peetud.

Hetkel kuum