Ülo Toomsalu • 12. juuli 2005 kell 5:47

PM: Maksude hea laekumine lubab lisaeelarvet

Tänu üliheale majanduskasvule on riigieelarvesse laekunud oodatust rohkem maksutulu, mis lubab oodata ligi miljardikroonist lisaeelarvet.

Kuue kuuga laekus riigieelarvesse 25,8 miljardit krooni ehk 48,6 protsenti selle aasta plaanist. Eriti hästi on laekunud sotsiaalmaks, mille aastaplaanist on täis 50,8 protsenti, kirjutab Postimees.

«Selle põhjuseks on tööhõive paranenud näitajad, keskmise palga kiire kasv ning edusammud ümbrikupalkade tõkestamisel,» kommenteeris rahandusminister Aivar Sõerd.

Sotsiaalmaksu parem laekumine vähendab Sõerdi sõnul haigekassa puudujääki ja paisutab ka riikliku pensionikassat. Samas on varasemate aastatega võrreldes suuremad füüsilistele isikutele tehtavad tulumaksu tagastused, mis küünivad miljardi kroonini.

Käibemaksu laekumine on võrreldes eelmise aasta sama ajaga suurenenud neljandiku võrra ja aktsiisisummad on kasvanud 37 protsendi võrra.

Käibemaksu aastaplaanist on täis vaid 47,6 protsenti. «Võimalik, et käibemaksupettused on taas suurenemas, mistõttu tuleks need tähelepanu alla võtta,» rääkis Sõerd.

Kuigi Sõerd ei soovi enne juuli lõpus tehtavat uut majandusprognoosi lisaeelarve võimaliku suuruse üle spekuleerida, kinnitas ta siiski selle tõenäosust.

«Arvan, et lisaeelarve tuleb,» kinnitas Sõerd. Mis valdkonnad vajaksid kõige rohkem lisaraha, ei soovinud ta eile kommenteerida.

Hetkel kuum