PM: Turbatootjad ihuvad hammast uutele soodele

Hoolimata riigikontrolli nõudest lõpetada uute rabade hõivamine, kinnitavad turbatootjad, et konkurentsivõitlus sunnib neid liikuma edasi puutumata soodesse.

«Häda on selles, et Eesti riik ei ole kehtestanud üheseid reegleid uute turbarabade avamiseks ja vanade rekultiveerimiseks,» ütles Postimehele Tootsi Turba tootmisdirektor Urmas Reintam. «Riigil puudub turbapoliitika. Nii üritavadki ettevõtjad haarata enda kätte uued sood, et kaevandada pealmist kihti.»

Riigikontrolli audiitorid nõudsid oma üleeile avalikustatud aruandes, et riik peaks lõpetama uute turbakaevandamise lubade väljaandmise 20 aastaks, sest Eestis on niigi piisavalt kuivendatud soid, kus turbakaevandamine on pooleli jäänud.

Üha uute soode hõlvamise põhjuseks on tõsiasi, et alumise kihi rohkem lagunenud turvas kõlbab vaid kütteks. Pealmise eest on aga Euroopa ja Lähis-Ida aednikud valmis maksma kõrget hinda.

Rekultiveerimata, mahajäetud maardlais turvas aga lihtsalt hävineb, lagunedes süsihappegaasiks. Hüljatud turbaväljadelt paiskub igal aastal õhku niisama palju süsihappegaasi, kui kõik Eesti autod toodavad üheksa aastaga.

«Meie ettevõte on ammendanud oma turbamaardlad ning siis need rekultiveerinud,» ütles Reintam. Rekultiveerimine tähendab metsa istutamist, põllumaa rajamist või taassoostamist.

Keskkonnaministeeriumi kirjalikus vastuses riigikontrollile märkis minister Villu Reiljan, et riigikontrolli argumendid ei ole piisavalt kaalukad selleks, et peatada uute soode kuivendamine turbakaevandamiseks eeloleval 20 aastal.

Hetkel kuum