Ülo Toomsalu • 5. august 2005 kell 6:31

PM: Rolli täitev näitleja võib alkoholi reklaamida

Reklaamiseaduse eelnõu järgi võib näitleja või avaliku elu tegelane alkoholi reklaamida, kui mängitav roll tema isiku tagaplaanile jätab.

Reklaamiagentuuride Liidu president Rein Iida jäi enda sõnul eile valitsuses heakskiidu saanud reklaamiseaduse eelnõu uues variandis alkoholi reklaamimist puudutavaga rahule, kirjutab Postimees.

«Seadusesse on tehtud oluline täpsustus ? kui näiteks Dan Põldroos on kostümeeritud ja esindab Jukut või Juhanit, siis on see karaktertüüp, teine asi on see, kui ta lihtsalt istub ja räägib kuskil, et küll see on hea jook,» selgitas Iida. Tema sõnul peab kindlasti olema muudetud näitleja välimus.

«Kui Jan Uuspõld mängib tola, siis peab ikka olema arusaadav, et tegu on tolaga,» sõnas Iida.

Selle üle, kas tegu on näiteks tola karaktertüübi või näitleja isikuga, hakkab otsustama tarbijakaitseamet. «Nad on pädevad, sest neil on abiks ka reklaaminõukoda,» väitis Iida.

Ka majandusministeeriumi siseturuosakonna juhataja Maria Alajõe arvas, et rollis sees olles võib näitleja vägijookide tarbimisele üles kutsuda. «Ei pea piirama näitleja tegevust, kui ta on mänginud rolli kuulsaks,» märkis Alajõe. «See on muidugi valikute küsimus.»

Kultuuriminister Raivo Palmaru rõhutas ka, et tihti on reklaamides osalemine näitlejate jaoks oluline lisasissetulek, mida ei oleks õige keelata. «See peaks jääma tööandja otsustada,» ütles Palmaru.

Alajõe märkis, et nad on ka alkoholireklaami täielikku keelamist kaalunud, kuid tõenäoliselt ei lähe see ettepanek läbi.

Hetkel kuum