Ülo Toomsalu • 10 august 2005

PM: Tallinn eraldab uue trammiliini rajamiseks 14 miljonit krooni

Tallinna linnavõim kavatseb eraldada 14 miljonit krooni, et käivitada hiiglaslik trammiprojekt.

Projekti käigus saab pealinn kümne aastaga uue trammiliini Lasnamäele ning 15 aastaga uue trammiliini Mustamäele, kirjutab Postimees.

Ka linnavolikogu heakskiitu nooliv otsus tähendaks esimest tõsist rahasüsti juba aastaid rahanappuse tõttu pidevalt edasi lükkunud trammiprojektile. Nüüd saab teha tasuvusuuringu ning linn valmistab ette materjalid, taotlemaks trammiteede ehitamiseks raha Euroopa Liidu ühtekuuluvusfondist.

Tallinna abilinnapea Toivo Prommi sõnul lootis linn saada ettevalmistustöödele taha ka riigi toetuse, kuid et see venis, otsustas linnavõim raha oma eelarvest leida. «Ootamine oleks võinud tähendada, et kogu projekt venib jälle mitu aastat,» lausus Promm. «Kindlasti on uute trammiliinide valmimine kaks aastat varem palju kasulikum kui 14 miljonit kokku hoida.»

Prommi sõnul võiksid just uued trammiliinid olla rohuks üha enam autostuva Tallinna liiklusprobleemidele, sest tänu mugavusele ja kiirusele peaksid need suurendama ühistranspordi kasutajate hulka, mis seni on järjest kahanenud.

Et kahe trammiliini rajamine läheb maksma ligi 3,8 miljardit krooni, pole seda Prommi hinnangul reaalne teha pelgalt linna rahaga. Ta märkis, et Prantsusmaa linn Lyon ning Iirimaa pealinn Dublin on euroraha toel omale kiirtrammitee ehitanud ja pole alust arvata, et Tallinna projekt tagasi lükatakse.

Praeguse kava kohaselt algaks Lasnamäelt piki Laagna teed kesklinna Viru väljakule, Balti jaama ja lennujaama jõudva trammitee ehitus 2009. aastal ning saaks valmis 2015. aastal. Liini rajamine läheb maksma 2,1 miljardit krooni, millest linna kanda on 428 miljonit.

Seejärel algaks kuni 70 kilomeetrit tunnis liikuvatele trammidele liini ehitamine kesklinnast piki Sõpruse puiesteed Mustamäele. See liin valmiks 2020. aastal ning maksab esialgsete arvutuste kohaselt 1,7 miljardit krooni, millest linna katta on 348 miljonit krooni.

Hetkel kuum