Ülo Toomsalu • 17 august 2005

PM: Sadu miljoneid sulelisi tapnud ohtlik linnugripp läheneb Eestile

Kuigi Venemaal leviv linnugripilaine võib rändlindudega Eestissegi jõuda, pole riik veel jõudnud varuda vajalikku ravimit.

Venemaa võimude kinnitusel on T?eljabinskis viimastel päevadel sadu linde tapnud haigus linnugripi inimesele ohtlik vorm H5N1, mis on Aasias surmanud 57 inimest, kirjutab Postimees.

Kokku on linnugrippi leitud kuuest Venemaa piirkonnast ja selle ohvriks on langenud ligi 11 000 lindu. Ükski inimene võimude kinnitusel haigestunud pole.

Viirusetüve analüüs näitab, et see on pea identne mais ja juunis Hiinas Qinghai järve juures tuhandeid veelinde tapnud haiguspuhanguga. See toetab arvamust, et viirust kannavad rändlinnud ja Uuralid ei pruugi seega olla haiguse leviku piir.

Eesti Ornitoloogiaühingu juhatuse liikme Jaanus Eltsi sõnul läbib Eestit igal aastal Lääne-Venemaalt lõunasse lennates terve hulk mitmesuguseid rändlinde. «Juba praegu kuni umbes oktoobri lõpuni kestab hanede, partide, värvuliste ja kurvitsaliste rändamine,» selgitas Elts. Viirust kannavadki peamiselt veelinnud, näiteks pardid.

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Anneli Taali sõnul on Eestil välja töötatud küll tegevuskava linnugripipuhanguks, kuid praktilisi plaane veel tehtud ei ole.

«Plaan on vaja paberilt reaalsuseks muuta,» selgitas Taal. «Omad tegevuskavad on olemas ka haiglatel, kuid ka need vajavad kooskõlastamist.»

Samuti puuduvad Eestis praegu oseltamiviri varud, mis on ainuke linnugripi vastu aitav ravim. «Oseltamiviri varud kavatseme hankida poole aasta jooksul,» kinnitas Taal.

Hetkel kuum