25 august 2005

Euroopa börsid: aktsiad ja nafta ei saa koos kallineda

Kallinev nafta ja Saksamaa ärikliima usaldusindeksi langus on vedanud täna Euroopa börsid kolmandat järjestikust päeva langusele.

?Nii aktsiad kui nafta hind ei saa jätkata mõlemad ülespoole liikumist,? ütles uudisteagentuurile Bloomberg Baring Asset Management fondivalitseja Charles Deptford. ?Ettevõtted on siiani suutnud vaadata mööda suuremaks muutuvast kütusekuludest aga ükskord hakkab nafta hind hammustama,? lisas Deptford.

Naftabarreli hind tõusis täna hommiku Aasia turgudel esmakordselt ajaloos üle 68 dollari. Esmakordselt viimase kolme kuu jooksul langes ka Euroopa suurima majanduse Saksamaa ärikliima indeks. Ifo indeksi üheks languse põhjuseks oli just kõrge nafta hind, mis pärsib alla kompaniide kasumlikkust ja inimeste tarbimishimu.

Kalli naftahinna pärast on täna börsidel löögi all keemiakompaniid, mille kogukuludest moodustab investeerimispank Credit Suisse First Boston andmeil kütus umbkaudu 60%.

BASF aktsia oli keskpäevaks odavnenud 1,3% ja Clariant AG 1,4%, tasemeteni vastavalt 57,25 eurot ja 18,15 Shveitsi franki.?Me prognoosime, et üha enam ettevõtteid hakkab oma kasumite languses süüdistama suurenevaid kütusekulusid,? ütles Fortis Investments investeeringute juht William De Vijlder, kes ootab aktsiaturgudele langust.

Ettevõtete poole pealt on suuremate liikujate hulgas tuulegeneraatorite tootja Vestas Wind (aktsia -5,4%, 109,25 Taani krooni). Kompanii tuli välja suure poolaasta kahjumiga, mille taga olid nii erakorralised kulud kui ka suurenenud konkurents tuuleenergia turul.

Metsandusfirma Svenska Cellulosa (aktsia -1,6%, 271,5 Rootsi krooni) lubas koondada 3600 töökohta. Firma sõnul loodetakse parandada oma kasumlikkust, kuna turul valitsev paberiküllus hoiab väljamüügihindasid all.

Hetkel kuum