5 september 2005

Fitch: inflatsioon ohustab euro käibeletulekut ELi uutes liikmesriikides

Reitinguagentuur Fitch hoiatab, et kiirenenud inflatsioon ohustab Eesti, Leedu ja Sloveenia plaane ühineda eurotsooniga ELi uutest riikidest esimesena.

?Mingis mõttes on viimase 12 kuu jooksul toimunud nii öelda de-konvergents,? ütles Fitchi direktor Edward Parker täna Londonis. ?Peamine probleem on tekkinud inflatsioonikriteeriumiga, kuna osade ELi riikide väga madal inflatsioon kisub selle määra alla, mis aluseks võetakse,? tsiteerib Bloomberg. Eriti keeruline on seis Balti riikides.

Eurotsooniga liituda soovivates riikides võib inflatsioon ELi kolme kõige madalama inflatsiooniga riigi keskmise suhtes erineda vaid 1,5 protsendipunkti võrra.

Siiski lähtub Fitch jätkuvalt eeldusest, et Eesti, Leedu ja Sloveenia ühinevad euroga, nagu plaanitud, 2007. aastast. Läti puhul, kus soovitakse eurole üle minna 2008. aastal, peab Fitch kiire inflatsiooni tõttu tõenäolisemaks 2009. aastat. Sel põhjusel muutis Fitch augustis ka Läti reitinguväljavaadet, mis nüüd on positiivse asemel stabiilne.

Läinud aastal tõstis Fitch euroga liitumise perspektiivi silmas pidades Eesti, Läti, Leedu ja Sloveenia pikaajaliste valuutakohustuste reitinguid. Täna teatas agentuur, et on valmis reitinguid uuesti tõstma, kui euroga liitumine kinnitatakse.

Hetkel kuum