7. september 2005 kell 10:11

Eesti hinnatõus ületas eurotsooni inflatsiooni 2,1 protsendipunktiga

Eesti inflatsioon ületas eurotsooni inflatsiooni 2,1 protsendipunkti võrra, teatas rahandusministeerium täna avaldatud tarbijahinnaindeksi muutust kommenteerides.

Augustis kujunes aastaseks tarbijahindade kasvuks 4,2 protsenti, mida mõjutas enim transpordi- ja eluasemeteenuste kallinemine.

Aastases arvestuses toimus transpordiga seonduvate kaupade ja teenuste oluline kallinemine, samas kiirenes ka eluasemeteenuste hinnakasv 8,4 protsendini ahjukütte kallinemise tõttu ligi kolmandiku võrra. Toidukaupade ja mittealkohoolsete jookide hinnakasv kiirenes juuliga võrreldes.

Transporditeenuste kallinemine oli peamiselt põhjustatud mootorikütuste hinnatõusust ning tulenes nafta maailmaturu kõrgetest hindadest, mis augustis ületasid 60$/barrelist piiri.

Toit ja mittealkohoolsed joogid kallinesid aastases arvestuses 2,6 protsenti. Kasvu kiirenemisele aitas kaasa või ning mineraalvee ja karastusjookide kallinemine eelmise aasta sama perioodiga võrreldes. Jookide kallinemine on seotud joogipakendi tagatisrahasüsteemi rakendumisega. Mobiilsideturu tiheda konkurentsi tõttu jätkus sideteenuste odavnemine, 2004. aasta augustiga võrreldes oli langus 4,6 protsenti.

Võrreldes juuliga kallinesid kaubad ja teenused 0,3 protsendi võrra. Kuist hinnatõusu mõjutas oluliselt mootorikütuste kallinemine juuliga võrreldes.

Kuigi toidu ja mittealkohoolsete jookide hinnad püsisid keskmiselt samal tasemel, toimus tänu värskete puuviljade hinna langusele toidu odavnemine 0,3 protsendi võrra. Riietus kallines juulis toimunud rõivaste ulatuslike sooduspakkumiste lõppemise tõttu.

Eesti tarbijahindade kujunemist mõjutavad ka lähikuudel peamiselt maailmaturu naftahindade ja euro kursi arengud.

Hetkel kuum