Ülo Toomsalu • 12. september 2005 kell 5:56

PM: Juristide hinnangul tegutses Hanschmidt ebaeetiliselt

Õigusasjatundjate hinnangul leidub Ühispanga endise juhi Ain Han-schmidti väidetavates tegudes ametiseisundi kuritarvitamise tunnuseid.

Ametlikku käiku Hanschmidti tehingute uurimisele seni antud ei ole. Ainsana uurib panga toonase juhi tegevuse seoseid praegu avalikuks tulnud suurosalustega Ühispanga omanik Rootsi SEB, kirjutab Postimees.

Finantsinspektsioon, kelle otseses haldusalas pangad asuvad, on aga kinnitanud, et selgust peaks juhtunusse tooma asjaosalised ise ehk siis Hanschmidt ning Tallinki ja mudaäri haldava osaühingu Haapsalu HMR omanikud.

Seetõttu ei taha ka õigusspetsialistid Hanschmidti avalikkuses otseselt üheski seaduserikkumises süüdistada. Ühel meelel ollakse siiski selles, et eetilises plaanis tuleb pangajuhi sellist käitumist kindlasti taunida.

Omavahelistes vestlustes viidatakse aga kolmele võimalikule rikkumisele, mille Hanschmidt firmadele laenu andes ning väidetavalt selle eest osalust saades toime pani. Süüdistustest kõige karmim võiks olla ametiseisundi kuritarvitamine, mille alla võib koondada väga erinevaid rikkumisi.

Spetsialistide hinnangul võib Hanschmidti käitumist selliseks pidada seetõttu, et riskantseid projekte ja ettevõtmisi rahastades võttis riski kanda pank, kuid kogu kasu talle ei läinud.

Nii said kahjustatud teiste aktsionäride huvid, kes oleks võinud samuti raha kaotada või hoopis võita.

Samuti võib juristide hinnangul olla võimalik liigitada Hanschmidti tegevust altkäemaksu või pistise võtmise alla, sest praeguste kahtluste kohaselt sai ta osaluse mitmetes ettevõtetes just tänu sellele, et surus pangajuhina läbi firmade projektid, mis teistes pankades toetust ei oleks leidnud.

Hetkel kuum