Villy Paimets • 21. september 2005 kell 22:00

Ansip: töötuskindlustusmakse peab langema kaks korda

?Mina olen seda meelt, et peaksime määrasid kaks korda vähendama,? sõnas peaminister Andrus Ansip. ?Tööandjatelt tuleks võtta mitte pool, vaid veerand protsenti palgast ja töötajatelt pool protsenti, mitte üks,? lisas peaminister, kelle hinnangul on töötukassa varade maht liiga suur. ?Neid vahendeid pole võimalik mujal kasutada.?

Ansipi sõnul ei lähe töötukassas praegu olemasolevat 1,7 miljardit krooni mitte kunagi vaja. ?Selleks, et see summa aastaga ära kulutada, peaks tööpuudus Eestis olema nii suur, et meil ei oleks seda riiki enam,? sõnas Ansip. ?Kindlasti ei saa riik öelda, et me küll korjasime seda raha ühel eesmärgil, aga kulutame millekski muuks ? näiteks teadus-arendustööks. Kui töötajal jääb pool protsenti üle ja ta tahab selle maksta teadus-arendustööks, siis mina olen nõus,? kinnitas Ansip.

Töötukassa kuueliikmeline nõukogu otsustas eile üksmeelselt, et teevad valitsusele ettepaneku alandada järgmisel aastal töötuskindlustusmakse määra nii töövõtjale kui ka tööandjale. Langetamise ulatust arutatakse 26. oktoobril toimuval töötukassa nõukogu koosolekul.

Töötukassa nõukogu liige, sotsiaalminister Jaak Aab kinnitas, et ta põhimõtteliselt pooldab ideed langetada töötuskindlustusmakse määra. Samas ei kiirustanud keskerakondlasest minister peaministri pakutud maksulangetuse määra heaks kiitma. ?Konkreetse ettepaneku maksemäära langetamiseks teeme me järgmisel töötukassa nõukogu istungil, enne seda peab täpsed numbrid läbi arutama koalitsiooninõukogu,? ütles minister.

Keskerakonna esimees, majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar ütles aga, et kui kaks korda väiksemast maksust piisab töötukassa vajadusteks, siis ettevõtluse seisukohalt võib sellist ettepanekut ainult tervitada.

Võib üsna kindlalt väita, et töötuskindlustusmakse järgmisest aastast langeb. Küsimus on vaid selles, kui palju.

ASi Kitman juhataja Ilo Rannu ütles kommentaariks, et loomulikult peab valitsus tegema kõik selleks, et elavdada ettevõtlust ja seeläbi tõsta elanike sotsiaalset heaolu. ?Üksikettevõtja kohta ei ole kokkuhoitav summa nii suur kui muud kaudsed maksud ja elukalliduse tõus, kuid kindlasti näitab see valitsuse head tahet parendada ettevõtluskeskkonda,? ütles Rannu. Ta lisas, et töötukassa ise maksu alandamisest eriti ei kaotaks: ?Täna saab kindlalt väita, et reaalne palgatõus kompenseerib töötuskindlustusmakse langetamisest tekkiva vahe.?

AS Kitman maksis eelmisel aastal töötuskindlustusmakseid ca 57 000 krooni ulatuses, selle aasta 8 kuuga juba ca 47 000 krooni.

Töötuskindlustuse seaduse järgi esitab töötukassa nõukogu valitsusele töötuskindlustusmakse määrade ettepaneku hiljemalt 1. novembriks. Maksemäärad kehtestab valitsus hiljemalt 1. detsembriks.

Eelmisel aastal tegi töötukassa nõukogu valitsusele ettepaneku langetada maksemäära töövõtjatele tasemele 0,7% ja tööandjatele 0,35%, kuid valitsus otsustas seda mitte kinnitada.

Hetkel kuum