• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Oma särk on ihule kõige lähemal

  Augusti juhtimisülesande esitas Rakvere Lihakombinaadi personalijuht Riina Rohelaan, kes küsis, kuidas lahendada vastuolu Karastusjookide ASi allüksuste juhtide vahel.
  Ülesandes vastutas Mihkel tootmise efektiivsuse ja Ott käibe eest. Peagi tekkisid probleemid tarnega, sest Mihkel püüdis toota korraga palju ühte toodet, sest nii oli tema eesmärk täidetud. Kuid Ott oli siis kimpus tarnega, sest laos oli ainult teatud tooteid, samal ajal aga mitmed puudusid ja nende tarnimine hilines oluliselt.
  Firma hakkas tarneprobleemide tõttu kliente kaotama. Asja on teinud Joosepi arvates veelgi keerulisemaks see, et talvel asus Mihkli abikaasa pärast personaliosakonna läbi viidud konkursi edukat läbimist tööle Oti alluvusse müügidirektori assistendiks.
  Riina Rohelaan pidas parimaks Priit Põldotsa vastust, kuigi ka teised vastajad suutsid väga hästi ära tabada probleemi tegelikud põhjused. ?Aga Priit Põldots tõi erinevalt teistest tugevamalt esile inimeste isiksuseomaduste ja käitumusliku poole ? ülesandesse oli see sisse toodud Mihkli abikaasa töölevõtmise otsusena Oti alluvusse.?
  Inimeste isiksuseomadused ja omavahelised suhted mängivad igas organisatsioonis väga olulist rolli. Mõnikord võivad tehtud otsused olla oma olemuselt väga ratsionaalsed, kuid nende tulemusena käivituvad asjaolud, mis otsustaja eest enne varjatud olid või mille olemasolu ta isegi ei osanud aimata.
  ?Lipu taustal pilti tehes pannakse ikka parimad esiritta!? Tavaliselt on selleks müügiosakond. Joosepi juurutatud uus tulemuskaardi ja tulemustasu süsteem aga andis võimaluse seda pilti Mihklil muuta. Olles nüüdsest efektiivsem ja tootes kindla peale kindlaid tooteid suurtes kogustes, saavutas ta oma eesmärgid ja kindlasti ei jäänud see Joosepil märkamata ja pikk tunnustav pai oli Mihklil olemas. Eks ikka ?oma särk on ihule lähemal?.
  Teeb see ju ambitsioonika inimese kurvaks, kui pingutad ja teed kõvasti tööd, aga Ott oma meeskonnaga ikka pildil esiplaanil. Kui varasemalt oli ilmselt Mihklil Oti suhtes okas hinges torkimas, siis nüüd oli kord Oti käes tigedaks muutuda, sest tema eesmärgid jäid nüüdsest täielikult täitmata. Olukorra muutis Oti jaoks ka hullemaks personaliosakonna tehtud otsus, et Mihkli abikaasa alustab tööd Oti assistendina. Nagu troojalane kindluses!
  Oti positiivne suhtumine ja usaldus Mihkli vastu olid niigi kadumise äärel, nüüd veel selline otsus. Raske ju usaldada ka ?vaenlase? abikaasat sellises olukorras. Tahavad abikaasad seda või mitte, aga pingelistel aegadel tuuakse töö koju kaasa ja arutelu päevateemadel jätkub ka koduses miljöös.
  Joosep küll püüdis osapooli lepitada, aga kindlasti oleks pidanud järgneva perioodi sündmuseid teravama luubi all hoidma ja vajadusel ka tulemustasu aluseid muutma. Kõik ikka selleks, et uuest süsteemist nõrgad kohad parendada ja tekkinud pingeid seeläbi tasakaalustada.
  Personaliosakonna otsus Mihkli abikaasa töölevõtmise kohta Oti alluvusse võis küll olla täiesti õige, sest inimene oli kindlasti kompetentne ja sobiv antud kohustusi täitma, kuid sellises pingelises olukorras Oti ja Mihkli vahel oleks pidanud tehtud otsust vältima ja valima mõne teise kandidaadi antud ametikohale.
  Meeskond jõuab kindlalt ühise eesmärgini ainult siis, kui eelnevalt lepitakse kokku, kuhu ja miks üldse minna tahetakse. Tahtest ainult ei piisa, peab teadma ka, kuidas. Seega peab teekonna kirjeldus olema selge ja kõigile arusaadavas keeles. Enne kirjelduse andmist tuleks teejuhil veenduda, et kasutatud keel on arusaadav.
  Karastusjookide ASi juht on sihtkoha kirjeldanud ja eesmärgid püstitanud ning kokkuleppedki sõlminud. Paraku on seda tehes ilmselt kasutatud keelt, mille sõnadest saadakse aru, kuid tähendust päris täpselt ei mõista.
  Ettevõtte kaks võtmeisikut ? müügidirektor Ott ja tootmisdirektor Mihkel ? ei saa viimasel ajal hästi läbi. Juht teab ja näeb seda ning on korra osapooli lepitadagi püüdnud. Probleem ise on aga lõpliku lahenduseta jäänud. Juht on lootnud, et kui tasakaalus tulemuskaart on valmis ja tulemustasud kokku lepitud, laheneb kõik muu iseenesest.
  Omavaheliste suhete paranemist pole aasta jooksul toimunud. Ettevõtte kui terviku eesmärkide täitmine on juba ohus ? mõned kliendid on tarneprobleemide tõttu kaotatud. Suhtlemisprobleemid aga ei lahene iseenesest ja juhil tuleb kiiresti sekkuda ning otsustada, kuidas edasi minna. Ettevõte toimib küll mõnda aega inertsist, kuid see ei saa kesta lõpmatult.
  Loota, et juhtimisinstrument ettevõtte probleemid lahendab, on naiivne. Oti ja Mihkli suhete jahenemine laiemalt vaadatuna viitab juhi tegematajätmistele eelkõige meeskonna juhina. Tasakaalus tulemuskaart toimib ainult siis, kui kõik asjaosalised selle eesmärkidest aru saavad, ehk mõistavad keelt. Keele korralikuks oskamiseks tuleb paratamatult õppida ja ka harjutada. Mõnel läheb see lihtsamalt, teisel raskemalt, kuid mingile tasemele on võimalik kõigil jõuda.
  Olukord ei ole lootusetu ja juht meeskonnaliidrina saab selle veel päästa. Ettevõtte eesmärke tuleb selgitada ja jõuda kahe võtmeisiku osas kokkuleppele. Suvi on tulemas ja koos sellega ettevõtte parim teenimisaeg ning võimalus tagasi võita klientide kaduma kippuv usaldus.
  Vaevalt et kahe direktori mitte kõige sõbralikum läbisaamine on kolleegidele märkamatuks jäänud. Mihkli abikaasa tööleasumist Oti assistendiks võib pidada aga personaliosakonna ebaõnnestumiseks. Heale assistendile, kes osutus konkursiga valituks, võib selline paigutus organisatsioonis tekitada põhjendamatut stressi ja kindlasti ka sisemist vastuolu.
  Seekordne ülesanne on minu meelest lühike ja lihtne. Joosep on kõik õigesti teinud ja veel üks väike samm on vaja realiseerida. See on õige lahendus, et iga mees vastutab oma tööala eest ja samas ei tohi ka Joosep jääda loorberitele tukkuma. Ta on juba realiseerinud väga häid ideid, aga ükski idee ei saa olla lõplik ja alati annab asja veelgi parandada. Nüüd, kui Mihkli abikaasa on võetud tööle Oti alluvuses ja hakkab niisiis vastutama ka tarnete eest, oleks just õige tema töötasu siduda tellimuste täitmise koefitsiendiga. Tema toob tootmisse jälle tasakaalu tagasi, sest tema põhitööks on tarnete täitmine, millega saab ilusti siduda tema sissetuleku.
  Kui perekonna üks pool suurendab oma sissetulekut tootmise kvantiteedi arvelt, siis teine pool lisab sinna kvaliteedi tasud. Pere peaks olema huvitatud ühisest suuremast sissetulekust ja niiviisi hakkab naine peale suruma omapoolset tarnete täitmist, kuna tema sissetulek sõltub just sellest.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Rapsimine ei aita, olgu alfa või oomega
Ärgem sattugem koroonaviiruse omikroni tüvest paanikasse. Eesmärk ei tohi olla selle lõpuni eemal hoidmine, vaid tüve leviku takistamine, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Ärgem sattugem koroonaviiruse omikroni tüvest paanikasse. Eesmärk ei tohi olla selle lõpuni eemal hoidmine, vaid tüve leviku takistamine, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Nafta hind pöördus uuesti langusesse
Nafta hinnad kukuvad täna koos ülejäänud finantsturgudega, sest kahtluse alla on seatud praeguste vaktsiinide efektiivsus omikrontüve vastu, vahendab Reuters.
Nafta hinnad kukuvad täna koos ülejäänud finantsturgudega, sest kahtluse alla on seatud praeguste vaktsiinide efektiivsus omikrontüve vastu, vahendab Reuters.
Elektrilevi tõstab hindu
Riiklik jaotusvõrguettevõte Elektrilevi tõstab alates 1. märtsist 3 protsenti võrgutasu, see tõuseb 3 sendilt kilovatt tunni eest 3,1 sendile (31,4 eurole megavatt-tunni eest).
Riiklik jaotusvõrguettevõte Elektrilevi tõstab alates 1. märtsist 3 protsenti võrgutasu, see tõuseb 3 sendilt kilovatt tunni eest 3,1 sendile (31,4 eurole megavatt-tunni eest).
Kingi oma kolleegidele emotsiooni!
Kuidas hoida meeskonnavaim kõrgel? Üheks suurepäraseks vahendiks on ühised koosviibimised, mis avaldavad positiivset mõju kogu töökeskkonnale. Kalev Spa pakub äriklientidele erinevaid sportlikke ning lõõgastavaid meeskonnaürituste korraldamise võimalusi.
Kuidas hoida meeskonnavaim kõrgel? Üheks suurepäraseks vahendiks on ühised koosviibimised, mis avaldavad positiivset mõju kogu töökeskkonnale. Kalev Spa pakub äriklientidele erinevaid sportlikke ning lõõgastavaid meeskonnaürituste korraldamise võimalusi.