Sirje Rank • 26. september 2005 kell 22:00

Poolakad valisid pühapäeval valutumad majandusreformid

Arvamusküsitlustes pikka aega juhtinud ettevõtjate esmane eelistus ? Kodanike Platvorm (PO), mis lubas kiiret eurole üleminekut ja proportsionaalset tulumaksu ? pidi lõpuheitluses alla vanduma vähem radikaalse reformikavaga Seaduse ja Õigluse (PiS) Parteile.

Kui enamik hääli oli loetud, oli PiS saanud 26,8% häältest ning PO 24,2%. Siiani valitsenud endiste kommunistide Demokraatlik Vasakliit pidi leppima 11,3% valijate toetusega.

Raha ja väärtpaberiturud läksid valimistulemuste selgudes langusesse, zlott nõrgenes. Seaduse ja Õigluse Partei võit ?on investorite jaoks murelikuks tegev uudis,? ütles Bloombergile Hanna Gronkiewicz-Waltz, endine Poola keskpanga juht ja PO üks kandidaate rahandusministri kohale. ?See tähendab tööpuuduse aeglasemat langust ja vähem investeeringuid.?

Mõlemad paremparteid on siiski lubanud ühes koalitsioonis valitsuse moodustada, ent majanduspoliitikas hakkavad ohjad olema Seaduse ja Õigluse (PiS) Partei käes, ütles eile partei juht Jaroslaw Kaczynski. ?Partei pooldab maksude alandamist, konkurentsivõime tõstmist, tööjõukulude alandamist ja kasvu ergutamist,? ütles Kaczynski. ?Meil pole midagi selle vastu, et pürgida sinna poole koos Kodanike Platvormiga, kuid meie tee saab olema teistsugune.?

Koalitsioonikõnelused tulevad vaevalised ning uus valitsus ei pruugi selguda enne oktoobri lõppu, kuna vahepeale jäävad veel 9. oktoobri presidendivalimised. Seal on kahe partei kandidaadid jälle rivaalid. Hetkel on suurim toetus PO presidendikandidaadil Donald Tuskil, PiSi kandidaat on Jaroslaw Kaczynski identne kaksikvend Lech. Viimase võidu korral on Jaroslaw Kaczynski lubanud, et temast sellisel juhul peaministrit ei saa.

Kõnelused muudavad raskeks parteide erinevad vaated. Mõlemad tahavad küll alandada makse, et ergutada majanduskasvu ja kärpida ELi kõrgeimat töötuse määra (17,8%) ja eelarvedefitsiiti, kuid detailides minnakse lahku.

Seaduse ja Õigluse Partei maksukärbete plaan on tagasihoidlikum. PiS tahab ettevõtte tulumaksu alandada 19 protsendilt 18-le ja kehtestada üksikisiku tulumaksuks 28% (praegu 19% ja 40% vahel). PO plaan oli kehtestada 15% tulumaks nii ettevõtetele kui ka üksikisikutele.

Samuti on parteid eri meelt euro käibelevõtu osas. Kui PO tahab eurole üle minna selle kümnendi lõpuks, siis PiS ei kiirusta ? partei arvates on eurokriteeriumide täitmisest olulisem kiire majanduskasvu kindlustamine.

Nii erinevad parteide nägemused ka vajaduse osas kärpida eelarvedefitsiiti, mida tänavu prognoositakse eurotsoonis lubatud 3% asemel 3,6% SKPst. See võib ohtu seada euro käibelevõtu 2010. aastal. Viimases maailmamajanduse ülevaates tõdeb Rahvusvaheline Valuutafond, et Poola jõupingutused defitsiidi vähendamiseks on ?valmistanud pettumuse?. Majanduskasvu prognoosib IMF Poolale tänavu 3,3% pärast läinud aasta 5,4% kasvu.

?Reformitempo aeglustub ja reformide ulatus kujuneb väiksemaks,? prognoosib Poola Bank BPH peaökonomist Ryszard Petru ajalehes Wall Street Journal. Ilmselt aeglustub ka riigiettevõtete erastamine. Ja ilmselt jääb sinnapaika ka radikaalne maksureform.

Hetkel kuum