Tõnis Oja • 29. september 2005 kell 22:00

Hanschmidt pürib töötasuga maailma edetabeli tippu

Ühispanga endine juht Ain Hanschmidt käsitleb osaluse omandamist Tallinki kontrollivas äriühingus nominaalhinnaga optsioonina, samasisulise selgituse andis Eesti Panga president Andres Lipstok Hanschmidtile 10 000 krooni eest müüdud osaluse eest äriühingus Haapsalu HMR.

Optsiooniprogrammid on juhtide motivatsioonipakettides tavaline koostisosa ja selle koha pealt ei tohiks keegi nuriseda. 700 mln krooni (umbes 55 mln dollarit) on ühe aasta teenistuseks aga väga soliidne summa. See on suur summa isegi nii suure ettevõtte nagu Tallink Grupp kohta, mille möödunud finantsaasta käive oli 3,4 mld krooni ehk 260 mln dollarit ning kasum 313 mln krooni ehk 24 mln dollarit.

Euroopa ja USA ettevõtete selle aasta tasud pole veel teada, aga eelmise aasta andmeid aluseks võttes ületab Hanschmidti tasu mäekõrguselt Euroopa tippjuhtide töötasud ning Ameerika ettevõtete tegevjuhtide teenistuse edetabelis mahuks ta esikümnesse.

Ajakirja Fortune andmetel sai kõige kõrgemat tasu (siia kuuluvad palk, boonused ja optsiooniprogrammid) Euroopas farmaatsiagigandi Novartis juht Daniel Vasella, kelle möödunud aasta töötasu oli 12,4 miljonit dollarit (160 miljonit krooni), millest 83 protsenti moodustasid optsioonid. Novartise 2004. aasta käive oli 28 miljardit dollarit (365 miljardit krooni) ning kasum 5,8 miljardit dollarit (75 miljardit krooni). Euroopa suurima kompanii, BP (endine British Petroleum) tegevjuhi John Browni eelmise aasta sissetulek oli 10,5 miljonit dollarit (135 miljonit krooni), millest viiendik on palk ja 45 protsenti aktsiaoptsioonid. BP möödunud aasta käive oli 285 miljardit dollarit (3,7 triljonit krooni) ning kasum 15 miljardit dollarit (195 miljardit krooni).

Euroopa enimmakstud juhtide tipus on ka Nokia juht Jorma Ollila, kelle möödunud aasta töötasu oli 7,5 mln dollarit (100 mln krooni), millest 38 protsenti moodustasid ettevõtte aktsiaoptsioonid.

Maailmamastaabis on Hanschmidtile aga konkurents täiesti olemas. Kõrgeima töötasuga ettevõtte juht oli möödunud aastal Colgate-Palmolive?i tegevjuht Reuben Mark, kes on sellel ametikohal olnud 20 aastat. Tema möödunud aasta töötasu oli 148 miljonit dollarit (1,9 miljardit krooni), millest 131 miljonit dollarit moodustavad aktsiaoptsioonid.

Eeldusel, et USA ettevõtete juhtide töötasud jäävad enam- vähem samale tasemele, pakuks Hanschmidt oma selle aasta palgaga tugevat konkurentsi USA rikkuselt viiendale inimesele, tarkvaragigandi Oracle suuromanikule ja tegevjuhile Larry Ellisonile, kelle möödunud aasta töötasu oli 40,6 mln dollarit (530 mln krooni). Ellisoni möödunud aasta töötasu koosneb ainult aktsiaoptsioonides, palka ja boonuseid ta oma firmast ei saa.

Hetkel kuum