Ülo Toomsalu • 5. oktoober 2005 kell 6:01

PM: Mahetootjad andsid loomadele geneetiliselt muundatud sööta

Mahetalunike söötadest leiti enam kui pooltel juhtudel geneetiliselt muundatud organisme (GMO), millest lõviosa moodustas Eestisse toodud muundatud soja.

Taimetoodangu inspektsioon võttis mahetootjatelt juhukontrolli käigus vaid 11 söödaproovi, kuid neist osutusid GMO osas positiivseks kogunisti kuus, kirjutab Postimees.

Inspektsiooni mahepõllumajanduse osakonna juhataja asetäitja Egon Paltsi sõnul võib see tähendada laiemat probleemi, sest tihtipeale pole mahetootjad sööta ostes selle GMO sisaldusest üldse teadlikud.

Paltsi sõnul oli tähelepanuväärne seegi, et kõik GMOd sisaldanud söödad olid toodetud Eestis. Probleeme oli siiski vaid väiksemate mahetootjatega ning suuremaid see ei pudutanud, sest nad kas ei osta sööta sisse või teevad seda väga vähe. Positiivsete proovide andjate nimesid ei soostunud Palts eile avaldama.

Kahel juhul oli GMO osakaal sada protsenti ning see oli ära märgitud ka sööda pakendil. Seda kasutanud mahetootjad tegutsesid Paltsi sõnul teadlikult ning neilt võeti kohe ära mahetootja nimetus.

Ülejäänutele kehtestatakse aga kuuekuuline üleminekuperiood, mille käigus nad ei tohi mahenimetust oma toodetel kasutada.

Hetkel kuum