7. oktoober 2005 kell 9:03

Eesti Pank: kütuse hinnatõus kiirendas ajutiselt inflatsiooni

Inflatsioonitempo ajutine kiirenemine jätkus kütuse hinnatõusu tõttu, kommenteerib Eesti keskpank täna avaldatud inflatsiooninumbreid.

Statistikaameti teatel olid tarbekaupade ja teenuste hinnad septembris 0,8 protsendi võrra kõrgemad kui augustis. Eelmise aasta septembriga võrreldes oli tarbijakorv kallinenud 4,9 protsendi võrra. Euroala riikides kiirenes kaupade ja teenuste hinna aastakasv nafta hinna mõjul 2,5 protsendini.

?Kallinemise põhjuste juures tuleb järjekordselt viidata nafta kallinemisele, mis tingis võrreldes eelmise kuuga kütuse ja transporditeenuste ligi 5 protsendilise kallinemise,? kommenteeris Eesti Panga keskpangapoliitika osakonna nõunik Andres Saarniit. ?Tavapäraseks võib pidada ka septembrikuist riiete ja jalatsite hinnatõusu, kuid erinevalt eelnevatest aastatest oli hinnatõus tänavu suurem. Toidukaupade hooajaline odavnemine oli seevastu tavapärase ulatusega ja ei suutnud nimetatud hinnatõuse tasakaalustada.?

Nafta hindade kallinemise tõttu kujuneb 2005. aasta keskmine inflatsioonitempo varem arvatust kõrgemaks, ulatudes Eesti Panga hinnangul veidi üle 4 protsendi.

Hetkel kuum