ÄP fototoimetus • 9. oktoober 2005 kell 22:00

Euroliidu miljonimängu võitsid Rahvaliidu sõbrad

Äripäeva hinnangul näitab kalalaevade utiliseerimiseks mõeldud euroliidu abirahade jagamine heade suhete tähtsust ja hinda. Ministriga ühte erakonda kuulumine võib ettevõtja muuta kerge vaevaga miljonite kroonide võrra jõukamaks ning võimaldab konkurendid jätta pika ninaga.

Kui kalalaevade toetuste ümber toimuv ei ole korruptsioon, siis mis asi on korruptsioon? Veel suvel teadsid kõik kalurid, et euroliidust tulevale 60 miljonile kroonile on võimalik pretendeerida ühtviisi kõigil. Rahvaliidu ministri sekkumise järel tekitati aga eelisjärjekord Rahvaliidu liikmetele.

Kabinetivaikuses valminud määrusega eelistatakse rahade jagamisel neid, kes annavad laeva õppeotstarbeks. Kui taolistest laevnikest veel abiraha üle jääb, siis jagatakse see teiste vahel. Tänaseks on selge, et üle midagi ei jää.

Rahvaliidu juht Villu Reiljan ütleb tänase Äripäeva artikli peale jälle, et see on räpase valimiskampaania näide ning artikkel on tellitud Reiljani poliitiliste konkurentide poolt.

Tegemist on Reiljani soovunelmaga, sest valimiskampaania sildiga ei saa varjata tõsiasja, et osa abirahast jagatakse eelisjärjekorras ja kogu skeemi väljatöötajad on Rahvaliidu poliitikud ? Andres Varik ning Mihkel Undrest.

Kalalaevade utiliseerimistoetuste teema ei tõstatunud vahetult enne valimisi. Äripäev kirjutas kogu skeemist juba augusti alguses. Info toimetusse laekus juulis ja mitte Rahvaliiduga konkureerivatest parteidest. Info pärines kaluritelt endalt, kes ootamatult avastasid, et Kalurite Liidu juhatuse Rahvaliiduga seotud liikmed üritavad sama erakonna ministrit kasutades suurt tükki abirahadest enda tasku suunata. Ajalehe poole pöörduti, sest põllumajandusministeeriumist abi ei saadud.

Põllumajandusminister Ester Tuiksoo väidab, et Äripäev näeb tonti, kuna abirahasid jagab PRIA. Ministril on õigus, aga ka raha jagamise reeglid kehtestas minister. PRIA ei saa ka parema tahtmise korral reegleid rikkuda ja minna mööda Rahvaliidu sõprade punutud skeemist.

Kuna skeem sai avalikuks, siis soovisid ka teised erandist kasu saada ning selle tulemusena on Eestisse tekkinud lühikese ajaga 11 õppeotstarbel laeva. Spetsialistide hinnangul vajaks Eesti ainult kahte-kolme. Kuna õppeotstarbel laevu on tekkinud palju, siis on Eesti valmis ühe kinkima lätlastele. Kurioosne on see, et lätlastele tehtava kingituse maksavad kinni Eesti ja Euroopa Liidu maksumaksjad. Kingituse tegev laevaomanik kasseerib abiraha.

Miks oli sellist skeemi vaja? Kui Rahvaliidu ministrid ei oleks otsustanud teha õppeotstarbeks minevatele kalalaevadele eeliseid, siis oleks 60 miljonit krooni läinud jagamiseks kõigi kalalaevaomanike vahel ja Rahvaliidu-meelsed laevnikud saanuks oma laevade utiliseerimise eest kordades väiksema summa.

Öeldakse, et kala hakkab mädanema peast. Korruptsioonivastast ravi tuleb alustada piltlikult öeldes ministrite peade lennutamisega. Peaminister Andrus Ansipil on aeg oma meeskonnaliikmete sahkerdamisse sekkuda. Kui nõukogude ajal oli Toompea koht, kus head toidukraami valitutele jagati, siis nüüd on valitsusest saanud asutus, kes valitute taskusse abirahasid suunab.

Autor: ÄP

Hetkel kuum