11. oktoober 2005 kell 22:00

Pahtlivaliku määrab ruumi tüüp

Pahteldamist vajava pinna jaoks sobivat toodet otsides on kõige olulisem selgitada müüjale täpselt, millise otstarbega ruumi jaoks segu vaja on, sest vastasel korral võite ennast hiljem leida mahakooruva seina eest ning kogu materjalidele kulutatud raha lihtsalt nn elukooli arvele kanda.

Üks viis pahtlite liigitamiseks on maxit Estonia ASi tootejuhi Priit Pallumi sõnul jagada need kahte gruppi ? ühed sobivad niisketesse ruumidesse, nagu näiteks vannituba, ning teised kõlbavad kasutamiseks vaid kuivades tingimustes ehk siis näiteks elutoas või kontoris.

?Laias laastus võib arvestada nii, et tsemendibaasil pahtlid on niiskuskindlad ja kipsibaasil tehtavad ei ole,? selgitas Pallum. ?Niiskuskindlaid pahtleid peaks kindlasti eelistama ka ahjude, korstende ning soemüüride puhul.?

Pahtlit saab osta nii kuivseguna kui kohe valmissegatud pastana. ?Esimesed neist tarnitakse kuivseguna, mis tuleb enne kasutamist segada etteantud koguse veega, samas kui valmispahtlid tarnitakse ?märjana? valmis kasutamiseks,? selgitab Mira Ehitusmaterjalide tootejuht Veiko Ikkonen.

Valmis segatud kuivsegu pahtli puhul tuleb ette hoolega läbi mõelda vajaminev kogus: kasutada saab seda vaid piiratud aja, sest segu hakkab kivistuma. Valmis pahtel on kasutatav ka paari kuu pärast, kui teda tihedalt suletud nõus hoida.

Priit Pallumi hinnangul sobib pahtleid jagada veel täite- ning viimistluspahtliteks, millest siis esimene võimaldab pealekandmist paksema kihina ning teine soodustab korraliku õhukese viimistluskihi teket.

Nii Pallumi kui ka Ikkoneni sõnul läheb kõige paremini müügiks valget värvi viimistluspahtel. ?Enim ostetakse polümeerse sideainega pahtleid, mida saab kasutada soojadel ja kuivadel pindadel, sest need on kergesti lihvitavad ning alati valget värvi,? selgitas Pallum. Halli värvi niiskuskindel pahtel on Pallumi sõnul küll tavalisest vaid 5?10% kallim, kuid valget värvi niiskuskindel pahtel ületab tavalist hinna poolest juba umbes kolmandiku võrra.

?Tsemendibaasil tehtud halli viimistluspahtli 25kilogrammine kott maksab umbes 220 krooni,? selgitas Priit Pallum. ?Sama toode valgena on juba kordades kallim, umbes 320 krooni, sest selle valmistamisel tuleb kasutada hinna poolest kõrgemasse klassi kuuluvat valget tsementi.?

Kui kogemus pahteldamise alal puudub, tuleks Ikkoneni soovituse kohaselt ikkagi professionaalsed töömehed appi kutsuda. ?Kogemuste puudumisel on suurematel pindadel hea esteetilise tulemuse saavutamine raske,? selgitas ta. ?Kui aga on otsustatud töö ise ära teha, aitab pinna esmakordne värvimine pahteldamisvead välja tuua, siis saab vigu enne järgmist värvikihti parandada.?

Autor: Maria Rähn

Hetkel kuum