Villy Paimets • 12. oktoober 2005 kell 22:00

Ansip: euroga liitume 2007

Ansipi arvates tuleb jätkuvalt töötada selle nimel, et Eesti saaks Euroopa ühisrahaga liituda juba ülejärgmisel aastal. ?Kindlasti tuleb jätkata ettevalmistusi euroga liitumiseks 1. jaanuarist 2007,? ütles Ansip ning lisas, et makromajanduslik keskkond on meil euroga liitumiseks väga hea. Ansipi sõnul ei ole mõtet ka ettevalmistusi pooleli jätta, sest ükskord tuleb need ära teha niikuinii.

Peaministri sõnul on Eesti ainus probleem inflatsioonikriteeriumi järgimine naftahindade järsu tõusu tingimustes. ?Aga me ei tea, kuidas naftahindade tõus mõjutab inflatsioonitaset teistes Euroopa Liidu liikmesriikides, sealhulgas nendes riikides, mis võetakse ilmselt võrdlemisel aluseks (inflatsioonimäär tohib olla maksimaalselt kolme madalaima inflatsioonitasemega liikmesriigi keskmine pluss 1,5 protsendipunkti, hetkel on need kolm riiki Soome, Rootsi ja Holland ? toim.) ehk millega hakatakse võrdlema Eesti inflatsioonitaset,? selgitas Ansip, kelle sõnul on inflatsioonitase nendes riikides viimasel ajal suhteliselt kiiresti tõusnud. ?Praeguste prognooside järgi peaks meie inflatsioonitase jääma 2,7?2,9 protsendi piiresse ja mahuks kehtestatud raamidesse.?

Samuti ütles Ansip, et kindlasti ei hakka Eesti inflatsioonikriteeriumi täitmiseks mingeid ühekordseid trikke kasutama. ?Me ei ole valmis minema ühekordsete trikkide peale, mis võiks kaasa tuua inflatsioonitaseme alanemise sellisel määral, et see jääks kehtestatud piiridesse,? rõhutas Ansip.

?Näiteks on öeldud, et Eestis võiks ajutiselt alandada toiduainete käibemaksu 18 protsendilt 5 protsendile ja kui oleme euroga ühinenud, siis jälle selle 18 protsendile tagasi tõsta.? See tähendaks Ansipi sõnul eelarve paari miljardi krooniga tasakaalust väljaviimist ehk eelarve defitsiiti.

?Samas ei või me kindlad olla, et kui me selle meetme kasutusele võtame, siis soovitud efekt inflatsioonitaseme alanemise näol ka soovitud ajal saabub,? selgitas Ansip.

Hetkel kuum