Ülo Toomsalu • 12. oktoober 2005 kell 5:56

PM: Euromiljardid libisevad väikevaldadest mööda

Kuue aasta jooksul on Euroopa Liidust tulemas aastas kuni 5,5 miljardit krooni abiraha, millest aga paljud väiksemad omavalitsused peavad suu puhtaks pühkima.

Rahandusministeeriumi asekantsler Renaldo Mändmets nentis, et ELi järgmisel eelarveperioodil ehk aastatel 2007?2013 tulevate miljardite kulutamisel peab vähemalt alguses juhtohjad võtma riik ise, kirjutab Postimees.

Ta tõi näiteks Saaremaa ja mandri vahelise silla, mille rajamisel saaks ligi poole ehk 2,5 miljardi krooni jagu euroraha ära kulutada ning riigieelarvest saaks ka nõutava 25protsendilise omafinantseeringu osa.

Samas möönis Mändmets, et eelkõige väikevaldadel, kuid ka Tallinnal, Pärnul jne, võib olla raske suurematele projektidele omaosaluse leidmine.

Abi poleks ka laenuvõtmisest, sest mitmed omavalitsused kas on juba ületanud seaduses kehtestatud laenupiiri 75 protsenti eelarvest või on sellele väga lähedal.

«Arvan, et riik tervikuna saab abimiljardite kulutamisega hakkama, kuid mure on selles, et toetused ei pruugi jõuda väiksematesse kohtadesse,» nentis Mändmets.

SEB Eesti Ühispanga ja ASi Innopolis Konsultatsioonide eile esitletud uuringu järgi jääksid enam kui kolmandikul kohalikest omavalitsustest kavandatud projektid ellu viimata, kui nad toetusraha ei saa.

Hetkel kuum