Villy Paimets • 16. oktoober 2005 kell 22:00

Jõhvis nänni ei jagatud, valijail päid segi ei aetud

Täpselt sama tunne näis olevat tabanud nii Jõhvi elanikke kui ka kandidaate. Lootus tabada Kohtla-Järve linnalt ülimagusaid lepinguid saanud suurärimees Nikolai Ossipenko oma Jõhvi poes, turul või vene kirikus valijate hääli püüdmas purunes poole tunniga.

Tegelikult ei näinud me kolme tunni jooksul mitte ühtki poliitikut rahvaga suhtlemas, pealinnas laialt levinud komme ostukeskuste ees õhupalle ja muud nänni jagada ei paistnud Jõhvis popp olevat. Ainus poliitreklaam, mida nägime, oli üks keset kõnniteed vedelenud valmisreklaam, sellelgi kandidaadi nimi loetamatuks tallatud.

Et mitte päris tühjade pihkudega toimetusse tagasi pöörduda, meelitasime ühe kohalikku volikokku kandideeriva ärimehe koduseinte vahelt välja.

Kinnisvaraarendaja Allan Mänd on juba kuus aastat Jõhvi volikogu liige olnud, kuid ütleb kohe jutuajamise alguses, et see kord jääb viimaseks. ?See on ikka liiga räpane,? ütleb Mänd üliusutavalt. Näiteks pidid nn vanameelsed valijaile rääkima, et kui te meie poolt ei hääleta, siis kaob venekeelne õpe, kui te meie poolt ei hääleta, siis pannakse vene õigeusu kirik kinni. ?Tahaks siiski loota, et nad üle poole volikogust ei saa, Kohtla-Järvel nad on ju võimul, nüüd tahavad siis Jõhvi ka vallutada...,? ütleb Mänd, kelle sõnul tuleb seekordne volikogu väga nõrk. ?Paljud on loobunud. Ja kandidaatide nimekirju vaadates..., ükskõik, kes ka valituks osutub, volikogu tuleb ikkagi senistest nõrgem.?

Jõhvi ja Kohtla-Järve ühendamisest ei taha ta aga midagi kuulda. ?Mitte enne kaheksat aastat,? ütleb Mänd kindlalt. No selge see, Jõhvi on avatud ja edukas, Kohtla-Järve aga mitte, saades enamiku oma sissetulekutest riigilt, kuid rahastades selle eest vaid ühe seltskonna huvialasid.

Olemegi ringiga endise politseiniku teema juures tagasi... Aga öelge ausalt, kas Teie siis ei tahaks neid Ossipenko lepinguid endale saada? ?Muidugi! Ma ei tea kedagi, kes ei tahaks,? vastab Mänd naeru pugistades. ?Mindki süüdistatakse kogu aeg, ma elan kui luubi all, ma pean kogu aeg end minu ärihuvisid käsitlevatelt hääletustelt taandama,? elavneb Mänd veelgi. ?Ja see, et Jõhvi linnavalitsus minult pinda üürib, ma loodan, et seda lepingut ei pikendata, nad rendivad meilt 1000 ruutu, aga kui turuhind on kusagil 120 krooni ruutmeeter, siis linn maksab 80. Mul oleks hea meel, kui nad lepingu lõpetaks.?

Jõuame jutuga selleni, et ka Ida-Virumaad, eriti Jõhvit, kimbutab tööjõupuudus. ?Siinsamaski (Neptuni puhkekeskuses ? toim.) on aastaga juba kolmas komplekt töötajaid,? kurdab Mänd. Edasi jõuame jutuga sinna, et küllap tulevad varsti kõik õnneotsijad tagasi, nad mõistavad varsti, et ka siin on võimalik korralikku palka teenida ja õnnelikuks saada. ?Eesti elul pole häda midagi,? ütleb Mänd. Nõustun.

Tagasiteel tuleb raadiost jälle valimisstuudio, seekordse saate lõpetuseks ütles SDE esimees Ivari Padar, et ?pole hullemat nuhtlust kui loll vallavanem?. Jah, eks seda karda me kõik.

Hetkel kuum