20. oktoober 2005 kell 22:00

Omanikud hindavad Saku kodumaisust

Õlu on kohalik jook. Mitte ainult Eestis, vaid üle kogu maailma, kus kohalik tööstus on arenenud ja õlletootmise traditsioon olemas. Suurem osakaal on ikka kodumaistel õllesortidel ning impordi osa väike.

Õlu on toode, mille puhul kodumaisus on üks olulisemaid faktoreid, seda eelkõige Premium markide puhul, kus emotsionaalne väärtus ületab alkoholisisalduse ja hinna suhte.

See on tõde, mis toimib nii Eestis kui ka mujal ning seda teavad ja on kogenud õllegurud Carlsberg Breweries ja Scottish & Newcastle, mis on sajandite pikkuste traditsioonidega õlletehased Taanis ja Suurbritannias. Need tehased on omanike kaudu seotud Saku Õlletehasega.

Saku Õlletehas on uuringufirma Emor andmetel oma mainelt Eestis esikolmikus. Saku Originaal on õlleliidu andmetel kõige suurema müügimahuga õllemark Eestis. Saku on ka tuntuim Eesti kaubamärk Soomes ning ettevõte saab fännidelt kirju pea igalt mandrilt. Kui lisada fakt, et tegemist on Eesti vanima õlletehasega, siis ei saa sugugi alahinnata Saku Õlletehase mainega seotud sotsiaalset kapitali, mis tänapäeva infoühiskonnas moodustab suurema väärtuse kui masinad ja liinid.

Pole Saku Õlletehast, pole olemas ka Eesti kõige populaarsemat ja enim müüdud õllebrändi. Saku omanikud teavad, et Eesti inimesele on oluline, et tema lemmikõlu on valminud just siin ja meie oma teadmiste, oskuste, töö ja vaevaga. Kodumaised õllemargid annavad üle 80% Saku aastasest tulust.

Saku Õlletehase suuraktsionär on Baltic Beverages Holding (BBH), mille asutaja au kuulub Sakule endale.

Saku ühisettevõte Prippsi ja Hartwalliga, mis 1991. aastal loodi, pandi alus BBH Grupile, millest nüüdseks on kasvanud välja Euroopa üks kiiremini arenevaid õlletööstuse kontserne. BBH Grupil on turuliidri staatus koos tehastega kõikides Balti riikides, Venemaal, Ukrainas ja Kasahstanis.

Balti riikide müügi- ja majandustulemuste osas on BBH avalikkusele välja öelnud, et Balti riigid on teinud hea tulemuse, millega ollakse rahul. Eesmärgid on täidetud.

BBH moodustab eraldi suure kontserni, mille omanikud on võrdsetes osades Carlsberg Breweries ning Scottish & Newcastle. Carlsbergi õllemargid on rahvusvahelised Carlsberg ning Tuborg. Carlsbergil on otseomanduses tehased üle Euroopa ja Aasia.

Scottish and Newcastle on Briti juurtega kontsern, millele kuuluvad margid Newcastle Brown Ale, NcEvans Export, Kronenbourg 1664 ja Fosters.

Kronenbourgi toodetakse tehastes, mis asuvad Euroopas ja Aasias. Need on tehased, mis on Carlsberg Breweriesi ning Scottish & Newcastle?i otseomanduses ning millest räägib üks või teine ettevõte, kui jutt on tema oma tehastest. Mõlemale kuulub omakorda täiendavalt pool BBH Grupist, millel on osalus mitmetes suurtes kohalikes õlletehastes, sealhulgas ka Saku Õlletehases.

Vastastikkusel kokkuleppel on BBH grupi osalusega ettevõtetel võimalus võtta oma tooteportfelli lisaks kohalikele markidele täiendavalt ka mõni rahvusvaheline õllemark ning mahtude kasvades alustada selle tootmist kohapeal. Saku Õlletehas villib Balti turgude jaoks Carlsbergi purgitooteid, olles esimene kodumaine õlletehas, mis rahvusvahelise õllemargi töötlemiseks loa on saanud.

BBH on oma prioriteetide ja edufaktoritena nimetanud kohalikke tugevaid õllemarke, mis on aluseks turuliidri positsioonile. Kohaliku tugeva brändi arengus on oluline kodumaisus ja tehase sajanditepikkune ajalugu, mida me hindame ja hoiame ning mis on Saku väärtuseks number üks. Seda teavad ka meie omanikud ? selles võib kindel olla.

Autor: Jaak Uus

Hetkel kuum