Kadi Heinsalu • 23. oktoober 2005 kell 22:00

Gripivaktsiin Eestis ajutiselt lõppemas

Ravimite hulgimüüja Tamro Eesti OÜ laod said tühjaks möödunud neljapäeval. Ostujuht Tiina Kadak ütles, et nad on tellinud gripivaktsiini palju rohkem kui möödunud aastal ja korduvalt juurde tellinud. Uut partiid on Kadaku sõnul oodata novembri esimesel poolel. Kokku on Tamro sel aastal müünud 10 000 Fluarixi ja Vaxigripi vaktsiini.

Vaktsiin on novembrini lõppenud ka Eesti suurimal ravimite hulgimüüjal ASil Magnum Medical, kes on sel hooajal müünud 20 000 doosi vaktsiini. Firma juhatuse esimehe Virkko Pullineni sõnul on ülemaailmse nõudluse tõttu tootjad oluliselt vähendanud algselt Eestile mõeldud koguseid.

Tallinnas Kodudoktor PAKis ja Merimetsa nakkuskeskuses oli vaktsiini reedel olemas. Samas üks tundmatuks jääda sooviv Tallinna Linnamõisa perearstikeskuse arst sõnas reedel, et neil oli varuks veel 30?40 vaktsiinidoosi ja need ilmselt kasutatakse samal päeval ära. Ta lisas, et üks defitsiidi põhjusi on, et Inglismaa korraldab tänavu riigi kulul elanike vaktsineerimist, samuti on Aasias suurem nõudlus vaktsiini järele. ?Igal aastal on Eestis tuhandeid vaktsiine aia taha visatud, ei osatud prognoosida nii suurt nõudlust,? sõnas ta.

Vaktsiin oli reedel otsakorral ka OÜs Kalamaja Perearstid, mille perearst Olga Anufrienko sõnas, et gripivaktsiinist on puudus terves maailmas. ?Esiteks ei jätku juba kanamune, millest vaktsiini tehakse,? selgitas ta. Teiseks on tema sõnul ära kadunud nn boonused, kus osa vaktsiine anti tasuta. See on tõstnud hinda.

WTC Tallinna ASi tegevdirektori abi Kerli Kreek rääkis, et Kordamedi arstid tulevad nende töötajaid vaktsineerima sel reedel, oli plaanis 15 vaktsineerimist. Kuid nimekirjas on Kreegi sõnul juba 20 inimest ja huvi kasvab, kuna linnugripi temaatika on päevakorral. ?Tuleb helistada neile ja lisavaktsiini tellida,? lausus ta.

GlaxoSmithKline Eesti OÜ meditsiiniala juht Toomas Pruunsild ütles, et nende tarnitav vaktsiin Fluarix on vaatamata eelmise aastaga sarnase koguse maaletoomisele praktiliselt kõigi hulgimüüjate ladudest selleks korraks otsas. ?Ettevõte otsib võimalusi täiendavate gripivaktsiinikoguste maaletoomiseks,? lausus ta.

Vaktsiini Vaxigrip tootja, Aventis Pasteur SA Eesti esindaja Tanel Väli sõnul on tellimus 7500 uue doosi kohta tootjale saadetud ja partii saabub novembri esimesel-teisel nädalal. See jaguneb hulgimüüjate Tamro ja Magnumi vahel, näiteks Oriola AS jääb ilma. Väli ei olnud kindel, et edaspidi vaktsiini juurde saab.

Väli teada tootja vahepeal hinda pole tõstnud. Gripi vastu vaktsineerimine maksab tänavu perearsti juures 135?145 krooni, hind on kümmekonna krooni võrra tõusnud võrreldes eelmise aastaga.

Hulgimüüja Magnum Me­dical küsis sel sügisel kalleima gripivaktsiini eest ligi 85 krooni.

See info, et Eestis vaktsiin otsa saab, oli teada pool aastat tagasi.

USAs oli juba kevadel poleemika, et ravimitootjad ei suuda toota nii palju, kui on nõudlust. Tekkis diskussioon, kas tuleks jõuga sundida vaktsiinitootjaid litsentse muude tootjatega jagama. Tänavu on mu teada esimest korda nii, et kvoodi alusel anti teistesse riikidesse. USAst kui suurriigist tulevad suured tellimused, Eesti on väike, nii et pigem olen pessimistlik vaktsiinivarude suurenemise osas.

Hetkel kuum