Pankrotistunud Soome tekstiilifirma Vendi Eesti tootmisüksus jätkab tööd

Pankrotiuudise ootamatust rõhutab ka Vendi Eesti juhatuse liige Anu Ojasalu, kes oli eile hommikuni kindel, et asjad lahenevad, nagu emafirma oli seda lubanud.

?Tänahommikuse seisuga öeldi emafirmast, et meil ei tasuks muretseda, et kõik jätkub nii nagu varem ning omanikud otsivad kiirelt kosilasi, et tootmine ka pikemas perspektiivis jätkuks,? ütles Ojasalu.

Soomes tegutseva Vendi pankrot sai teatavaks eile, kui firma esindaja teatas, et ettevõte on omakapitaliga nii suures miinuses, et edasine jätkamine on suure küsimärgi all. Probleeme tekitab ka pikk soe sügis, mis on viinud müügi alla ning tekitanud ettevõttele suure käiberaha puuduse.

Vendi töötab täisvõimsusel veel kuni kaks nädalat, mille jooksul on võimalik leida lahendusi ning investoreid, et 1968. aastal loodud ettevõte päästa.

Vendi emafirma juhataja ja Eesti tütarettevõtte nõukogu liikme Yrjö Haarni sõnul on Vendi probleemid süvenenud pika aja jooksul pidevalt langevate müügihindade ja tootmiskulude suurenemise tõttu.

?Me ei suutnud oma suurimatelt investoritelt saada firmasse uut käiberaha ning tegime raske otsuse pankroti kasuks,? ütles Haarni ning lisas, et enne üritati leida ettevõttesse uusi investoreid.

?Hetkel kuulub firma pankrotihaldurile ning meie töötame temaga koos kui konsultandid ning otsime lahendust. Saab ka öelda, et juba on tuntud huvi Vendi ostmise vastu,? rääkis Haarni.

Ojasalu sõnul on Eesti ettevõttel hanked ja tellimused sees, mis näitab, et tööd on palju ning aasta lõpuni ei ole muret. ?Kedagi koondatud ei ole, keegi puhkust ei ole saanud,? lausus ta.

Küsimusele, kas võib juhtuda, et ka Eestis hakatakse inimesi koondama ning ettevõtet kokku pakkima, ütles Ojasalu, et seni on pidevalt inimesi juurde võetud, sest tellimused on suured ning töötajaid napib.

Ojasalu sõnul on uusi investoreid otsitud ka Eestist, et osta välja soomlaste osalus Vendi Eestis. ?Kahju nii öelda, kuid mul on tunne, et omanikevahetus oleks meile isegi hea uudis,? ütles Ojasalu ning lisas, et Vendi jamad on tekkinud halvast finantsmajandamisest.

Haarni sõnul on Vendi Eesti tütarettevõte tugev nii majanduslikult kui ka tootmiselt ning kindlasti üritatakse seda säilitada.

?Eestis jäävad inimesed tööle, samas kui Soomes on töötajad saanud kätte koondamisteated ning ootavad riigilt palgaraha,? lisas Haarni.

Vendi Eestist kuulub emafirmale 52 protsenti, ülejäänu on kohalike investorite käes. Toodetakse peamiselt välisturgudele, kuid ligikaudu 10 protsenti Eestis toodetust jääb siia.

?Suurem osa sellest 10 protsendist on Eesti kaitseväe tellimus,? ütles Ojasalu.

Ootamatust näitab ka tõik, et Vendi otsis veel eelmise kuu lõpus Äripäeva tööotsimisportaali Vakants.ee abil õmblejaid, laotöötajaid ja pakkijaid.

Hetkel kuum