USA keskpanga juhiks saab Wall Streeti lemmikkandidaat

USA Senat peab Bushi otsuse veel heaks kiitma.

Bernanke oli seni USA presidendi majandusnõunike nõukogu esimees. ?Selle institutsiooni juhtimiseks on vaja veatu reputatsiooniga isiksust, kaalutletud otsustamisvõimet ja tugevat iseloomu,? ütles pärast oma otsuse avaldamist Bush. Presidendi sõnul on eelmisest juhist Greenspanist saanud inflatsiooni vastu võitlemise legend. Ajaleht The Financial Times kirjutas eile, et Bernanke?i nimetamisega taheti rahustada rahvusvahelisi investoreid. Ajalehe andmetel oli Bernanke ka Wall Streeti lemmikkandidaat.

USA aktsiaturgudele esmaspäeva hilisõhtune uudis meeldis. Lisaks tõi teade finantsturgudele kergendust, sest suuri muutusi ei ole oodata ning närviline uue juhi otsimise aeg jäi lühikeseks. Analüütikud peavad Bernanke?i Greenspani rahapoliitika järgijaks, kes jätkab võitlust inflatsiooni vastu. Kõrge nafta hinna pärast kerkinud tarbijahindu peetakse USA peamiseks probleemiks, sest see tõmbab kokku tarbimist ja kahandab majanduskasvu. Oodatakse, et keskpank jätkab intresside tõstmisega 0,25 protsendipunkti võrra 4 protsendile järgmisel nädalal. Mis oleks 12. järjestikune intresside tõstmine ning signaal selleks, et tõus jätkub ka edaspidi.

Peamiselt tehnoloogiasektori liikumisi kajastav Nasdaqi koondindeks lõpetas esmaspäeva 1,6 ja Dow Jonesi tööstuskeskmine 1,7 protsenti plussis. Dow puhul oli tegemist suurima hüppega pärast selle aasta 21. aprilli. Aktsiaid tõusid juba tegelikult enne seda, kui USA president Bernanke?i nime teatavaks tegi.

Bernanke läks töötama oma suurima nõrkusega, milleks on poliitilised oskused, kirjutas uudisteagentuur Bloomberg. 51aastane Bernanke on töötanud Princetoni ülikooli professorina, olles teeninud ka FEDi regulaatorina. Bernanke on USAs tunnustatud kui üks paremaid majanduseksperte. Inglismaa keskpanga juht Mervyn King ütles eile ajalehele The Financial Times, et Bernanke?i saamist uueks juhiks tervitatakse üle terve maailma. ?Benil on olemas selleks vajalikud intellektuaalsed ja isiksuslikud oskused, et juhtida keskpanka aastaid,? ütles King.

USA Föderaalreservi juht on mõjuvõimult teine mees riigis ning vaieldamatult tähtsaim majanduspoliitiline ametikoht kogu USAs ning ka maailmas. Tuleva aasta 31. jaanuaril ametikoha maha panev Alan Greenspan on oma veidi üle 18aastase tegevuse tulemusena tõstetud pooljumala seisusesse. Ta asus ametisse 11. augustil 1987. aastal. Börsikrahhini, mil Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus 22,6 protsenti, jäi aega veidi üle kahe kuu. Keskpanga juht reageeris börsikrahhile kiirelt ja otsustavalt, andes lubaduse, et pumpab finantssüsteemi piisavalt raha.

Hetkel kuum