Gea Velthut-Sokka • 26. oktoober 2005 kell 22:00

Ootamatu lumi venitas rehvivahetuses järjekorrad mitmepäevaseks

?Täitsa pöördesse läksid,? ütles Tartu Kummikoja juhataja Veiko Alberg. ?Väga popp põhjendus on, et talv tuli ootamatult.? Tööd on tema sõnul tavapärasest veidi rohkem olnud nädala algusest saati ? ettenägelikud autojuhid vaatasid ilmateadet ning vahetasid oma plekist sõbra suvepapud juba mitu päeva tagasi talvejalanõude vastu välja.

Albergi sõnul oli neil eile hommikul elav järjekord kõigest tund aega, kuid seda tänu suuremale n-ö tootmisvõimsusele ? tavapärase 1?2 tööposti asemel on neil töökohti kuus ning tunnis suudetakse teenindada 12 autot. Lumi on maas olnud alles mõned tunnid, aga juba saadavad konkurendid kliente nende juurde.

?Aga kõige hullem on veel ees,? ennustas Alberg eile hommikul. ?Praegu on tööaeg ja inimesed ei pääse liikuma. Pärast kella viit löövad aga telefonid punaseks ning järjekord hüppab kahepäevaseks.?

Autojuhid ruttasid eile rehve vahetama ka Tallinnas. Rehvimaailma töökoja juhataja Kalle Kaasiku sõnul oli neil juba hommikul vara tegevust küllaga. ?Tänane päev (eile ? toim.) broneeriti kohe täis, homseks ja ülehomseks on veel mõned üksikud augud,? vaatas Kaasik kalendrit. Siiski pole tema sõnul õige rehvivahetushooaeg veel alanud, sest ilm on soe ja autojuhid loodavad, et lumi sulab ära.

?Kui läheb külmaks ja tuleb ka paksem lumi maha, vaat siis läheb alles hullumajaks. Meil on eelmistel aastatel olnud ka nädalapikkusi järjekordi,? meenutas Kaasik.

?Momendil on täielik hullumaja,? hüüdis telefoni Tondi autoteeninduse juhataja Pärt Pikkas. Tondil saaks rehvivahetuseks aja järgmisesse nädalasse, kuigi püsikliendi autole tehakse vahel see töö ära väljaspool tööaega ehk hilisõhtul.

Vianori Rehvihotellis oli eile projektijuht Toomas Pentjärve hinnangul kolm korda rohkem sebimist kui päev varem. Esimene kõne, millal rehve vahetada saaks, tuli talle juba kell seitse hommikul mobiilile ning Pentjärv arvestab, et tööpäev venib keskööni välja. ?Meie eelistatud kliendid on need, kes meil ka rehve hoiustavad. Teistel on praegu raske löögile pääseda,? tunnistas ta.

Esma Auto teeninduse tööde vastuvõtja Olev Paadimeistri sõnul leiaks rehvivahetuseks aja laupäevaks, kuid helistatakse palju ning lumesaju jätkumisel võib järjekord veelgi pikemaks venida.

Valga rehvivahetusfirmast Biltex öeldi, et neil pole lund sadanud, kuid probleemi pole ka talve äkilise saabumisega ? linnas on 15 rehvivahetuspunkti ning järjekordi praktiliselt ei teki.

Suuremad rehvivahetajad hoiavad esimese lume aegu töökodasid lahti tavapärasest kauem ning palkavad ka lisatööjõudu. Nii näiteks võtab kahe rehvivahetajaga Vianor juurde kolm inimest, Tartu Kummikojas teevad õhtuseid vahetusi üliõpilased või põhikohaga tööliste sõbrad-tuttavad.

Tondi autoteeninduse juht Pärt Pikkas aga ütles, et nad jätavad pigem töö tegemata kui riskivad kahtlase kvaliteediga. ?Rehvivahetaja peab ikka spetsialist olema,? kinnitas ta.

Hetkel kuum