27. oktoober 2005 kell 22:00

Haiguste ravi, kontrollitud!

Teate küll neid hetki, kui olete sunnitud ülekäigu või ristmiku ees korraks peatuma ja autoaknast midagi vaatama jäänuna kuulete ootamatult tagaolijate tuututamist. Nende kahe hetke vahel tundub, nagu oleksite käinud teises maailmas.

Minuga juhtus samamoodi mõni nädal tagasi, kui jäin vaatama ehitusplatsi ümbritsevat juhuslikku planku. Sellega seoses tahaks meenutada Inglismaad valitsenud kuningas Charles II.

Kujutage ette, et see mees suutis 17 aasta jooksul anda kuningliku ning personaalse raviseansi umbes 68 000 haigele riigialamale. Tänapäeva arstid murduvad vähemagi töö- ja vastutusekoorma all, kuid Charlesile lisandus turjale veel riigi juhtimine. Pealegi kuningriigi ajaloo ühel kõige pöörasemal perioodil. Seoses Oliver Cromwelli surmaga, kes koos parlamendiga oli kuninga ja kiriku riigivalitsemise juurest kõrvaldanud ja nende maad ning varad maha müünud, oli käes aeg valitsemine tagasi võtta. Probleeme oli teisigi. Lisaks jõudis Charles 90% ulatuses protestantlike riigialamate teadmata astuda katoliku usku ja ajada varjatult liini ligi neljakümne armukesega, kasvatades muuhulgas rahvaarvu vähemalt kuraditosina abieluvälise lapse võrra. Charlesi ravija võimed on dokumenteeritud puugravüüril koos tuberkuloosihaigega. Pildil hoiab majesteet kätt haige pealael. Ravi nimi on ?kuninglik puudutus?.

Charlesi enda kuninglik keha oli riigi parimate tohtrite hoole all, kelle käsutada olid kõige moodsamad ravivahendid. Oluline osa neist on kasutusel tänapäevalgi. Ühe näitliku raviprotseduuri seansi kirjelduse leiab dr Scarburgh?i märkmetest, kes esmaspäeva hommikul kell kaheksa veebruarikuu teisel päeval, aastal 1685 koos tosina kolleegiga kuninglikku magamistuppa kutsuti. Kuningas oli kaotanud teadvuse.

Esimese protseduurina eemaldati valitseja parema käe veeni avades umbes pool liitrit kuninglikku verd. Seejärel lõigati õlga lõhik, kuhu moodustunud kausikese laadsesse avausse lasti koguneda verel, mis seejärel eemaldati. Ühtekokku eemaldati nii umbes kruusitäis verd. Pärast mainitud ettevalmistusi alustati ravimite manustamisega. Esmalt valati kuninga suhu oksendamist esilekutsuvat rohusegu. Järgmiseks läks kurgust alla esimene kogus kõhulahtistit. Mõne aja pärast doosi korrati. Seejärel võeti välja pump klistiiri jaoks. Viimane täideti hõbedaselt läikiva antimoni helveste, pühitsetud kibedate rohtude, soolakristallide, kassinaerise lehtede, kannikese õite, peedi, päevalille õite, apteegitilli seemnete, linaseemnete, kaneeli, kardemoni, safrani, putukapune ja aaloe mahlast valmistatud seguga. Kahe tunni pärast korrati klistiirikuuri koos kolmanda doosi kõhulahtistiga.

Järgmine etapp ravist algas kuninga pea pügamisega. Juustest vabanenud osale löödi kõva esemega muhke. Eesmärgiga tugevdada valitseja aju anti muhklikule kuningale aevastamise pulbrit ja melanhoolia vastase toime poolest tuntud jõuluroosi juurika jahu segatuna nurmenuku õitega. Julmana kõlava vahemärkusena oli võib olla isegi hea, et kuningas vahepeal meelemärkusel ei tulnud. Nimelt jätkusid kõhulahtisti ja klistiiri kuurid, mille vahele valati majesteedi kõrri humalast, lagritsast ja magusatest mandlitest keedetud leotist. Samuti sai kuningas aeg-ajalt valge veini, absinti ja aniisi kokteili. Ning mõnikord leidis tee söögitorru ka tassitäis takja, piparmündi, aedruudu ja inglijuure teed.

Välispidiselt hõõruti Charlesi jalgu Burgundia mulla ja tuviheidete seguga. Paralleelse taustarutiinina lasti iga mõne tunni tagant veenist ja õlalõikest välja kruusi jagu siniverelise kehamahla. Pärast mine tea mitmendat kõhulahtisti ja klistiiri seanssi lisandus mao suunalisele teele veel kogus meloniseemneid, tamariski puu koort, jalaka ekstrakti, musta kirsi leotist, laimipuu õisi, tillukese kellukese ja lopsaka pegoonia õisi, lavendlit ja äädikas ülessulatatud pärlite segu.

Tohtritele ootamatult valitseja seisund siiski ei paranenud. Vastupidi, see muutus üha halvemaks. Kuid ühel hetkel kuninga keha siiski tõmbles mõned korrad, andes märku, et lootus pole veel kadunud. Kiiret tegutsemist ja olukorra tõsidust arvestades otsustasid meedikud appi võtta seni tagavaraks jäetud lisameetmed.

Uuesti leitud tarmukusega asusid nad parandama Charlesi isu, pumbates makku emajuure eliksiiri, millesse lisati kiinapuu koorest pärit kiniini ja kuivatatud nelgipuu õisi. Vältimaks toimemehhanismi lahjendamist muude ainetega, söödeti patsiendile eraldi korrana nelikümmend tilka inimkolba jahust valmistatud ekstrakti. Ning ?magustoiduna? läks teele korralik kogus oma headuses tuntud Raleigh?i vastumürki. Viimane koosnes suurest hulgast erinevatest taimset ja loomset päritolu ekstraktidest. Päramise lahendusena suruti kuninga kõrist alla vähemalt üks ilmselt hirvest leitud neerukivi.

Edasi, vastavalt dr Scarburgh?i mälestustele: ?Kahjuks pärast ööpäevast pingutust paistis tema kõrgeaususe jõud olevat lõpukorral ja lugupeetud meedikuid haaras lootusetuse tunne. Ent vältimaks muljet, nagu oleks ilma viimast korda pingutamata lihtsalt alla antud, tõid nad välja kõige vägevama almuse. Otsekui farmakoloogiateaduste sümboolse tähthetke lõppvaatusena viimaseks hoitud päästeinglina, sai valitseja veel ühe korraliku annuse Raleigh?i vastumürki, korraliku lonksu kirsiliköörist, maarohtudest ning äädikas sulatatud pärli segust kokteili ja kõige lõpuks surnuidki äratava koguse nuuskpiiritust.?.

Mis teha, kroonikandja aeg oli siiski saabunud! Ahjaa, ehitust ümbritsevalt plangult võis lugeda ? ?Haiguste ravi, kontrollitud?? Tuut-tuut!

Autor: Kristjan Port

Hetkel kuum