ÄP fototoimetus • 27. oktoober 2005 kell 22:00

Punane oktoober

Viimased neli nädalat möödusid kogumispensioni fondidele suhteliselt raskelt. Paljude esimeses ja teises voorus liitunute fondiportfellide maht võib hoolimata vahepeal toimunud fondiosakute lisandumisest olla väiksem kui kuu eest. Ehk siis 10 000kroonise brutopalgaga töötaja portfell, mis veel möödunud kuu oli väärt 25 000krooni, võib hoolimata 600kroonisest sissemaksest (6% brutopalgast) olla hetkel alla 25 000 krooni. Kolmandas ja neljandas voorus liitunute kaotus oli väiksem, sest neil on kogutud vähem raha.

Tagasimineku põhjuseks oli langus Kesk- ja Ida-Euroopa aktsiaturgudel, mis on senini olnud meie fondivalitsejate lemmikud. Kehvasti on läinud ka võlakirjafondidel, sest intressimäärad on viimastel nädalatel hakanud Euroopas tõusma (st võlakirjad langema).

Sellest hoolimata ei maksa muretseda. Fondid on alates oma loomisest 1. juulil 2002 näidanud keskmiselt 8,5protsendilist aastatootlust, ms on igati tugev tulemus.

Lehekülje allservas oleva edetabeli aluseks on võetud 10 000kroonise brutopalgaga töötaja, kellelt liigub iga kuu pensionisambasse 600 krooni (2+4% brutopalgast). Raha fondi laekumise päevaks on võetud see päev kuus, mil fondide maht on kõige rohkem kasvanud ehk päev, mil fondiomanik on kõige tõenäolisemalt osakud kontole saanud (viimaseks päevaks oli 18. oktoober).

Samas on arvestatud fondiosakute välja­laske- ja tagasivõtmistasusid, mistõttu on veidi kehvemas seisus suuremate sisenemis- ja väljumiskuludega fondid.

Autor: ÄP

Hetkel kuum