Tõnis Arnover • 31. oktoober 2005 kell 22:00

Euroliit tegi WTOs tollide langetuseks uued ettepanekud

11. oktoobril tehtud ELi ettepanekutele partnerid ei reageerinudki, nüüd võib arvata, et uued kaugemale minevad ettepanekud tulevad arutusele ja annavad detsembris Hongkongis peetavaks WTO istungjärguks juba tulemusigi, ütles Eesti alalise WTO-esinduse põllumajandusnõunik Tiina Vares.

Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) Doha voor on ummikus. Kui põllumajandustoodete kaubanduse vallas läbimurret ei sünni, pole Hongkongis oodata järeleandmisi ka tööstuskaupade ja teenuste osas. Nüüd on Euroopa Liit püüdnud anda eelseisvate kõneluste õnnestumisse oma panuse.

Mandelsoni tehtud ettepaneku kohaselt tuleks põllumajandustoodete imporditollilõive vähendada keskmiselt 46% ja kõrgemaid lõive kuni 60%. See alandaks tollilõivud keskmiselt 23 protsendilt 12-le. Kaheksa protsenti põllumajandussaadustest soovitab EL jätta nn tundlike toodete alla, mille tollilõivud alaneksid vähem. Sinna peaksid ELi soovitusel kindlasti kuuluma veise- ja linnuliha ning suhkur.

Tundlikud tooted ei ole tegelikult veel määratletud, vaid on alles kõneluste teema. Eesti kujundab nende suhtes seisukoha lähiajal. Eesti jaoks saavad nendeks olla eelkõige piimatooted, selgitas Tiina Vares.

"See on meie lõplik ettepanek. Kaugemale me enam minna ei saa," ütles ELi kaubandusvolinik Peter Mandelson, kelle sõnul ulatub see liikmesriikidelt saadud volituste äärmise piirini.

Kõik ELi riigid, ja eriti Prantsusmaa, Mandelsoni seisukohta siiski ei jaga. Prantsusmaa kuulutas kohe pärast nende teatavakstegemist, et komisjonil puuduvad nii suurteks imporditollilõivude kärbeteks volitused. "Me loodame, et meie valitsus teeb oma ähvarduse teoks ja paneb ELi ettepanekutele tegeliku veto," ütles Prantsusmaa talunikeorganisatsiooni FNSEA juht Jean-Michel Lemetayer.

USA kaubandusesindaja Rob Portman nimetas ELi algatust mõõdukaks sammuks õiges suunas, kuid avaldas pettumust, et EL soovib nii palju tooteid tollikärpest välja jätta.

G20 riikide rühma kuuluvad suurte põllumajandusmaade Brasiilia ja India, samuti Aafrika riikide esindajad nõuavad ELilt veelgi suuremaid järeleandmisi, väites, et sellest ei piisa WTO läbirääkimiste ummikust väljatoomiseks.

WTO peadirektor Pascal Lamy avaldas ELi järeleandmistele tunnustust. "See on hea uudis. Midagi sellist ei ole ammu juhtunud. ELi tõsine ettepanek väärib tõsist arutelu," ütles ta.

Omalt poolt soovib EL, et enne Hongkongi kohtumist saavutataks üksmeel ka tööstuskaupade tollilõivude vähendamise suhtes.

"Tööstuskaubad moodustavad ELi ja arengumaade kaubavahetusest vastavalt 85 ja 75%. Seetõttu elavdaks nende tollilõivude vähendamine maailma majanduskasvu tunduvalt rohkem kui põllumajandustoodete tollilõivude kärpimine," ütleb Peter Mandelson pressiteates.

"EL on põhjalikult reforminud oma põllumajanduspoliitikat. Nüüd esitatud uute tollilõivuettepanekute eesmärk on parandada oluliselt juurdepääsu turgudele, ilma et me peaksime neid reforme küsimärgi alla seadma. See uus algatus on ELi talunikele nii suureks väljakutseks kui pakub ka uusi võimalusi," ütles ELi põllumajandusvolinik Mariann Fischer Boel.

"Eks tulevik näita, kui palju ettepanekutest teoks saab," ütles Tiina Vares. "Nii Eesti kui ka teiste riikide jaoks on aga selge see, et edaspidi põllumajandustoodete tollid vähenevad ja ühtlustuvad ning siseturu hinnad muutuvad," selgitas Vares.

Hetkel kuum