Erki Freiberg • 31. oktoober 2005 kell 22:00

Looduse Omnibuss avastab Eestimaad

Juba viis aastat on geograafi haridusega loodusesõber, OÜ Looduskiri juhataja ja omanik Jaan Riis Looduse Omnibussi kaubamärgi all nädalavahetustel sõidutanud huvilisi tutvuma Eesti looduskaunite paikadega. Igal aastal korraldab ta sadakond väljasõitu.

"Jõudumööda olen katsunud kõikidest sõitudest ka ise osa võtta. See annab edaspidiste ürituste paremaks korraldamiseks vajalikku tagasisidet," lausus ta.

Iga aastaga on Looduse Omnibussiga reisijate arv suurenenud ligikaudu tuhande inimese võrra. "Kui eelmisel aastal reisis meiega ligikaudu viis tuhat inimest, siis selle aasta number peaks tulema kuue-seitsme tuhande kanti," lausus Riis ja lisas, et selliselt jõuab peagi kätte piir, kus tuleb palgata lisatööjõudu.

Selle aasta suurim sündmus Looduse Omnibussi jaoks oli kolmel nädalavahetusel toimunud retked Ruhnu saarele, millest võttis osa ligikaudu 400 inimest. Loodushuviliste Ruhnule viimiseks renditi Saaremaa Laevakompaniilt laev Aegna.

Riis ei kasuta reisidel elukutselisi giide, vaid valib retkejuhtideks piirkonda ja teemasid tundvaid inimesi, kes suudavad huvitavalt ja kaasahaaravalt rääkida. "Nad ei tee tükitööd, vaid räägivad enda avastustest. Selliseid inimesi pole palju, sest Eesti on väike nagu küla," iseloomustas ta.

Riisi sõnul on ta katsunud Looduse Omnibussi niimoodi juhtida, et projekti tegevust iseloomustaks järjepidevus. "See ongi üks meie edu alustest, sest teatud märgi kinnistamiseks inimeste teadvuses on vaja aega. Selle tõttu pole nelja aasta jooksul tulnud ühtegi sõitu ära jätta," märkis ta. Et paremini sobitada tegemisi ilmataadi tujudega, toimuvad Looduse Omnibussi väljasõidud spontaanselt ja sihtkoht teatakse ette vaid mõned päevad enne reisi algust.

Lisaks Looduse Omnibussi reisidele korraldab Riis juba seitsmendat hooaega oktoobrist maini esmaspäeviti rahvusraamatukogus loodusõhtuid, kus esinevad muusikud ja tuntud looduseinimesed.

Looduse Omnibussi reiside ja loodusõhtute populaarsuse põhjusena toob Riis välja teatud põhimõtete järgimist. "Lisaks ühisele kaubamärgile on meie üritustel ka sama retsept, kuidas neid kokku küpsetada. Rõhun huvitavate ja asjatundlike esinejate ning uute huviliste kaasamisele. Samuti vaba klubilise õhkkonna loomisele ja taskukohastele hindadele," lausus ta. Keskmiselt läheb väljasõit perekonnale maksma 300-500 krooni.

OÜ-le Looduskiri kuulub ka ajakirja Loodus kaubamärk. Aastateks 2002-2006 on kaubamärgi kasutamisõigus antud MTÜ-le Loodusajakiri, mis annab välja nelja loodusteemalist ajakirja. Kuigi ajakirjade majanduslik seis on tänu riigi eraldatud miljonitele hea, soovib Jaan Riis siiski Looduselt enamat. "Ma pole rahul ajakirja formaadiga ja sellega, et MTÜ Loodusajakiri annab välja nelja ajakirja, millest kaks -Eesti Loodus ja Loodus - dubleerivad teineteist," sõnas ta. Riisil on olemas visioon, kuidas ajakirja efektiivsemaks teha ja seda ka enda teistesse tegemistesse kaasata, mis peaks Looduse Omnibussi ja loodusõhtute populaarsust tulevikus veelgi tõstma.

Märkimisväärne osa Looduse Omnibussi reisidest on päädinud kontserdiga Viinistu kunstimuuseumis. Muuseumi omanik, ärimees ja kunstimetseen Jaan Manitski ütles Riisi tegevust kommenteerides, et teist sellist meest, kes samalaadseid asju välja pakuks, Eestis ei leidu.

"On väga tänuväärne, et ta otsib üles Eestis huvitavad kohad ja inimesed nii looduses kui ka kultuurivaldkonnas ja ühendab need. Temas on oskus üritusi hästi organiseerida, mis tagabki ta ettevõtmistele suure populaarsuse," sõnas ta.

Hetkel kuum