Ülo Toomsalu • 2. november 2005 kell 5:29

EPL: Lang ärgitab laimajatelt valuraha välja nõudma

Justiitsminister Rein Lang kutsub inimesi üles enam oma au ja väärikuse eest seisma ning internetis laimajatelt korralikku kahjutasu välja nõudma.

Ennekõike anonüümse auhaavamise ja laimu vastu pakub inimestele senisest paremat kaitset äsja justiitsministeeriumis valminud eelnõu, mis teeb parandusi tervelt viide seadusesse, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Eestis on juriidiliseks probleemiks, et pole võimalik tuvastada isikut, kes on levitanud internetis laimu,? lausus Lang. Kavandatav seaduseparandus annab politseiuurijale või prokuratuurile õiguse pöörduda internetiportaali pidaja poole ja nõuda laimava või solvava sisuga kommentaari kirjutanud isiku IP-aadressi. Anonüümse kommentaari puhul tuleb autori tuvastamiseks teha teine päring sideettevõtjale, kellele eelnõu samuti kohustusi ja vastutust juurde paneb.

Langi väitel on Eestis seni kahetsusväärselt vähe laimajaid kohtusse antud ja neilt rahalist hüvitust nõutud. Lisaks on mitme kohtuasja puhul läinud hagejad ajakirjandusväljaannetega kokkuleppele.

Kui eelnõu peaks Riigikogu toetuse pälvima ja seaduseks saama, kasvab surve nii ajalehtedele kui ka netiportaalidele. Langi sõnul peab see, kes ringleva info avalikustab, selle eest ka vastutama. Ehk juhul, kui anonüümset laimajat ei suudeta välja selgitada, langeb vastutus Delfile või mõnele ajalehele, kelle veebiküljel kommentaar ilmus.

Hetkel kuum