Ülo Toomsalu • 2. november 2005 kell 5:56

PM: Maanteeamet kehtestab libedate teede normi

Maanteedel hakkab õige pea kehtima libeduse norm, mis lubab lohakailt hooldefirmadelt ja teeomanikelt ettenähtust jäisema teekatte korral kahjutasu nõuda.

Kui seni kontrollisid teemeistrid hooldefirmade tööd talvistel maanteedel silmaga ja ka autojuhtidel ei jäänud üle muud, kui lihtsalt kiruda, siis nüüd kavatseb maanteeamet läbi suruda ranged normid, mille alusel mõõta tee korrasolekut, kirjutab Postimees.

«See on tänuväärne algatus, sest ükskord ometi peavad teeomanikud hakkama vastutama,» kommenteeris liiklusõigusbüroo Gaudium jurist Indrek Sirk.

Hooldefirmad peavad tagama tee korrashoiu: riigi põhimaanteedel tuleb hooldefirmadel hoida haardetegur vähemalt 0,3, kõige madalama hooldeklassiga teedel, kus libedatõrjet sisuliselt ei tehtagi, peab tegur olema 0,2. Võrdluseks ? kuiva asfaldi haardetegur on 0,7?0,8.

«Kui tuleb taas libe aeg, siis väidavad õnnetuskohal käinud politseinikud tihti, et tee oli nii libe, et raskusi oli püsti seismisega,» märkis Sirk. «Kui politseinikel oleks sündmuskohal võtta haardeteguri mõõtja, siis ei saa öelda, et autojuht sõitis vale kiirusega.»

Maanteeameti kinnitusel on neil piisavalt umbes 18 000-krooniseid aparaate, millega haardetegurit mõõta. Samuti jätkub koolitatud spetsialiste ? maanteeamet toetub normide koostamisel Teede Tehnokeskuse mõõtmistele.

Hetkel kuum