Enn Tosso • 6. november 2005 kell 22:00

Kinnisvara hinnatõus venitab eluasemelaenude tähtajad pikemaks

Kuna kinnisvara hinnad jätkavad kiiret tõusu, võetakse laenu aina pikemaks perioodiks, et kuumakset väiksena hoida.

Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna arendusjuht Kersti Arro osutab, et laenutähtajad on viimastel aastatel selgelt pikenenud.

Tänavuse esimese poolaasta statistikat vaadates on näha, et üle 20aastase tähtajaga laenud moodustavad uute laenude mahust juba 50%.

Tähtaja pikenemise peamiseks põhjuseks toob Arro laenusummade kasvu kinnisvara hindade tõusu tõttu ja samuti soov hoida oma laenumakseid mõistlikes piirides: sel moel ei sega laenu tagasimaksmine muude vajalike ostude ja kulutuste tegemist.

Parex Panga arendusjuht Sirli Välja kinnitab samuti, et laenu võtmise pikemaks tähtajaks tingivad kõrged kinnisvarahinnad ja soov vähendada kuumakset.

Maksimaalne laenutähtaeg on AS Parex Banka Eesti Filiaalis endiselt 25 aastat.

Sampo Panga krediiditoodete osakonna juhataja Arvi Lipp möönab samuti, et laenuperioodid on pikenenud ning üha sagedamini võetakse laenu 25?30 aastaks varasema 15?20 aasta asemel. Põhjusena nimetab ta, et ostetava kinnisvara hinnad on väga palju tõusnud, intressidel enam allapoole liikuda ei ole, seega saab kuumaksed madalana hoida vaid pikemat laenuperioodi kasutades. Samas osutab ta sellele, et ? eriti üha tõusva intressi peale mõeldes ? üha pikenev periood suurendab üldist intressikulu, mistõttu on hea, kui praegugi suudetaks jääda keskmiselt 20aastase laenugraafiku juurde.

Krediidipanga krediidiosakonna juhataja Karin Ossipova hinnangul on läbi aegade olnud eluasemelaenu võtjate hulgas ülekaalus kliendid, kes soovivad laenu saada panga poolt pakutavaks pikimaks tähtajaks, mis lubaks kliendi tänase maksekoormuse hoida võimalikult madala.

Vähemuses on kliendid, kellel on keskmisest suuremaid sissetulekuid omades võimalik lähtuda oma otsustes põhimõttest ?nii pikk tähtaeg kui vajalik, kuid nii lühike kui võimalik?.

Hetkel kuum