6. november 2005 kell 22:00

Tallinna kesklinna üürikorterite turul valitseb arvestatav ülepakkumine

Kuna Tallinna üüriturul on välja kujunemas üürikorterite ülepakkumine, siis on aeg kaaluda, kas ikka osta korterit väljaüürimise eesmärgil.

Pankade odav laenuraha on teinud oma töö ning väljaüürimise eesmärgil on korter ostetud paljudel. Sageli on kinnisvarainvesteeringut tehes jäänud konsulteerimata üürimaakleritega. Selgitamata on jäänud, millised üürikorterid on turul nõutud.

Kas korter peaks paiknema kesklinnas või magalas? Kui suur üürikorter võiks ideaalis olla? Kas tasub korter möbleerida või mitte? Tihtilugu piirdutakse investeeringu analüüsimisel kuulujuttudest kuulduga ja korterite üürituru tegelikkus ei vasta oodatule.

Üleküllastumas on turg kesklinna kallitest üürikorteritest. Tihtilugu on kalli üürihinna ootuse põhjuseks korteri kõrge ostuhind. Korter on ostetud laenurahaga, mille eeldatav üüritulu peaks katma. Vajalik on mõista, et üürihinda ja üüriturgu ei tohiks mõjutada niivõrd laenutingimused, kuivõrd mõjutab seda pakkumiste hulk turul.

Samuti tuleb arvestada asjaoluga, et korteris peavad olemas olema korralik köögimööbel koos täistehnikaga (nõudepesumasin, pliit/ahi, külmkapp koos sügavkülmikuga), valgustid, kardinad, pesumasin, vannitoa furnituur ja sageli ka voodid, diivanid ja muu normaalseks eluks vajalik.

Laenuraha odavuse tõttu on paljudest välismaalastestki saanud üürnike asemel hoopis korterite omanikud.

Siinkohal tuleb arvesse võtta, et kui nende Eestis viibimise aeg lõpule jõuab, siis tulevad needki korterid ilmselt üüriturule ja pakkumine võib kasvada veelgi. Välismaalased ­mõjutavad samuti eelkõige kesk- ja vanalinna korterite üüriturgu.

Äärelinnas on üüripakkumist veel nõudlusest vähem, kuna üürihinnad märgatavalt soodsamad. Seega võib äärelinna korteriomanik üsna kindel olla, et korteri väljaüürimisega mõistlikel tingimustel probleemi ei teki.

Autor: Annika Leet

Hetkel kuum