Romet Kreek • 13. november 2005 kell 22:00

Kalevi aktsia muutus üllatuslikult aktiivseks

Kalevi aktsia hind tõusis reedel 42 tehingus 13,33 protsenti, 1,02 eurole ehk 15,96 kroonile. Aktsia päevakäive ulatus 5,3 mln kroonini.

Miks aktsia nii aktiivseks muutus, on raske öelda. Loodetavasti pole ettevõtte uudised lekkinud, kuigi tekib kahtlus. Aga võib-olla toimus massiline põhjaõngitsemine.

Tallinna Kaubamaja (TKM) aktsia muutus kalliks, sest III kvartali puhaskasum kukkus 78,5%, 11 mln kroonile. Põhjuseks on eelmise aasta erakorraline kasum põhivara müügist, milleta oleks kasum kasvanud kaks protsenti.

Väiksema joonealuse kasumi tõttu tõusis TKMi P/E suhtarv 20,5-lt 30-le. Arvestades seda näitajat, sai Kaubamajast üleöö börsi üks kallimalt hinnatumaid aktsiaid. Ettevõtte käive suurenes 38%, 700,6 mln kroonini.

Kaubamaja laieneb agressiivselt. See tähendab, et kulud tuleb teha kohe, kuid ostutemplid nõuavad aega, et korralikult tööle hakata ja ära tasuda. Suurimat ohtu aktsiale kujutaks see, kui ettevõte teataks kiire laienemise ajajärgu lõppemisest. See võib ühel hetkel saabuda, sest finantsid ja tasuvus panevad laienemisele piirid. Sel juhul kaoks ära motivatsioon aktsiat osta, kuni on näha juba suuremaid kasuminumbreid. Kiire kasvu spekulatsioon on turul juba toimunud. Madala likviidsusega aktsia hind on tõusnud aastaga 233 protsenti ja kui peaks minema suuremaks müügiks, võib oodata ees korralik kukkumine.

Merko Ehitus näitas väga tugevat III kvartali käibe- ja kasumikasvu. Merko puhaskasum kasvas 97%, 154,4 mln kroonini ja käive kasvas 40%, 1,02 mld kroonini. Merko Ehituse aktsia muutus odavaks.

?Vaatamata heale nõudlusele ja stabiilsele majanduskeskkonnale, võib hetkel tööjõu- ja ehitusmaterjaliturul valitsev alapakkumine ning sellega kaasnev kiire hinnatõus oluliselt pidurdada ehitusturu arengut lähitulevikus,? kirjutas Merko Ehitus börsiteates. Kasumihoiatus rikub aktsia tõusupotentsiaali. Merko Ehituse aktsiale näen nii tugevaid ostu- kui ka müügiargumente.

Hetkel kuum