Sirje Rank • 13. november 2005 kell 22:00

Sakslasi ootab ees säästukuur

Esikohal on eelarvedistsipliini taastamine aastaks 2007, mis eeldab lähemal kahel aastal 35 miljardi euro kokkuhoidu. Leppe kõige ?julgem? reform on käibemaksu tõstmine.

Koalitsioonileppes ei ole tulumaksukärpeid ega maksusüsteemi lihtsustamist, mida lubas valimiskampaanias kristlike demokraatide (CDU) juht Angela Merkel, kellest on saamas Saksamaa esimene naiskantsler. Loobuda tuli ametiühingute mõjuvõimu piiramisest ning tuumaenergia kasutuse pikendamisest.

Lisaks tuli Merkelil pooled ministrikohad ? sealhulgas rahandus-, välis- ning tööministri portfell ? loovutada sotsiaaldemokraatidele (SPD), kes kuni 18. septembri valimisteni olid CDU peamised vastased. Nüüd on kaks suurparteid ühes koalitsioonis, sest valijad ei andnud selget eelistust ei parem- ega vasakpoolsetele.

?Pärast 39 aastat vastasleerides ? tahavad SPD, CDU ja CSU (CDU sõsarpartei) ühisel vastutusel Saksamaad edasi viia,? ütles Angela Merkel, lisades, et on kindel, et parteid täna koalitsioonileppe kinnitavad. Siis saab Bundestag 22. novembril Merkeli kantsleriks kinnitada ning lõpeb kaks kuud kestnud võimuvaakum Euroopa suurimas riigis.

Uus valitsus loodab, et kulude kärpimine ja maksude tõstmine koos suure investeerimisprogrammiga aitab Saksamaal eelarvedefitsiidi aastaks 2007 eurotsoonis lubatud piiridesse suruda (3% SKPst).

Eelarveaukude lappimiseks võib valitsus müüa osa Saksamaa kullareservist, mis on maailmas suuruselt teine, ning osa riigi raudteest Deutsche Bahn AG, ütles uue valitsuse rahandusminister Peer Steinbrück. Summad läheksid valitsuse 25 miljardi euro suuruse investeerimisfondi loomiseks. Samuti plaanib valitsus tuleval aastal rekordiliselt laenu võtta, ligi 42 miljardit eurot, et majandusel enne 2007. a maksutõuse hingata lasta, ütles Steinbrück.

Eelkõige maksude tõstmise pärast on koalitsioonilepe vastu võetud terava kriitiga. Eriti vastuoluline on käibemaksu tõstmine, kuna see võib laastavalt mõjuda niigi nõrgale eratarbimisele. ?See on mürk majandusele,? ütles Dieter Hundt, enam kui 2,5 miljonit ettevõtet esindava tööandjate organisatsiooni BDA juht.

?Liiga vähe reforme ja liiga palju maksude tõstmist,? kommenteeris koalitsioonilepet oma avalduses Ludwig Georg Braun, kaubandus-tööstuskodade keskorganisatsiooni DIHK juht, kelle organisatsioon esindab enam kui 3 miljonit firmat.

Ametist lahkuv kantsler Gerhard Schröder jätab maha 11,6% tööpuuduse ning majanduse, kus kasv on mitu viimast aastat olnud alla 1%. Sama nigelad on kasvuväljavaated tulevaks aastaks.

Hetkel kuum