Raivo Sormunen • 14. november 2005 kell 22:00

Otsitakse uusi tippe Euroopas

Euroopa börsidel olid eile tugevas hoos kaevandusfirmade ja kütusetootjate aktsiad. Nõudlus metallide järele lööb jätkuvalt väljakäidud prognoose ning nafta hind on pärast kahe kuu pikkust langusperioodi näitamas tugevnemise märke.

Euroopa börsidel noteeritud aktsiate liikumisi laiemalt kajastav Dow Jones Stoxx 600 jõudis eile päevasiseselt kõrgeima tasemeni pärast 2002. aasta aprilli.

Shanghai börsil tõusis vase tulevikutehingute hind üle protsendi, kuna spekuleeritakse, et Hiina tooraine varusid soetav agentuur võib metalli ostmist jätkata. Lisaks võivad metalli hinnatõusule positiivselt mõjuda võimalikud tootmiskatkestused.

?Nõudlus metallide järele on hulga suurem, kui aasta alguses prognoositi. Selles sektoris tegutsevad firmad, nagu BHP Billiton, on kõrge kvaliteediga ning sektori aktsiad pole kindlasti veel oma maksimaalset hinnataset saavutanud,? ütles Bloombergile AMF Pensioni aktsiajuht Mats Guldbrand.

Maailma suurima kaevandusfirma BHP aktsia oli eile pärastlõunaks tõusnud 1,7%, tasemeni 855,5 penni. Sektori kolmas Rio Tinto oli hinnale lisanud 1% ja jõudnud 2359 pennini.

Nafta hinda hakkasid eile tõstma sünoptikud, kelle arvates võib nii Euroopa kui ka USA põhjaosas minna sel nädalal kiiresti külmemaks.

Euroopa suurima naftafirma BP aktsia oli pärastlõunaks oma hinnale lisanud 1,5% ning jõudnud 628 pennini.

?Energiasektori aktsiaid on väga atraktiivseks hinnatud,? ütles MFC Global Investementi fondivalitseja Peter Kysel, kes ootab naftasektori aktsiatele külmade saabudes tõusu.

Hetkel kuum