Villy Paimets • 14. november 2005 kell 22:00

Politsei rendilepingutele Oviiri suust hukkamõistu ei tulnud

Riigikogu liikme Peeter Kreitzbergi arupärimine sisaldas mitmeid küsimusi, mis kõik tahtsid vastust: kas tuntud suurärimeestelt Oliver Kruudalt ja Neinar Selilt ilma riigihanketa pikaks ajaks ja üsna soolase hinna eest politseile ruumide rentimisega on riigile tekitatud kahju.

?Ma püüan hinnangute andmisel olla suhteliselt ettevaatlik, detaile teadmata ei saa hinnangut anda,? ei soostunud Oviir seisukohta võtma, kuid kinnitas, et probleeme on. ?Soovisime siseministeeriumilt sisulist majanduslikku analüüsi, et mille alusel see protsess käivitus, selle kohta saime vastuse, et analüüs on suuline ja taasesitamist ei võimalda.?

Küsimusi esitasid eile põhiliselt sotsiaaldemokraadid ja endised keskerakondlased, praegused nn aknaalused. Sotsiaaldemokraat Jarno Laur palus Oviirilt konkreetset hinnangut. ?Kas Te saate öelda, et Tartu politseiprefektuuri rendikonkurss oli läbi viidud seaduslikult ja korrektselt ning riigile pole kahju tekitatud?? küsis Laur ning Oviir vastas: ?Meil puuduvad andmed, et oleks ebaseaduslik, ja teiseks, puudub informatsioon, et on tekitatud kahju.?

Katrin Saksa (SDE) samasisulisele küsimusele vastas Oviir: ?Ei ole öeldud, et pole tekitatud kahju, protsessi läbipaistmatusega on tekitatud kahtlustusi, aga pole võimalik ka öelda, kas need ruumid oleks saanud soodsamalt.?

Sotsiaaldemokraat Eiki Nestor läks aga veidi filosoofilisekski, pärides, kuidas nii saab, et ei ole tekitatud kahju ja nagu on ka. ?Ma möönan, et nii võib olla küll ? ühtpidi on, ja teistpidi ei ole tekitatud kahju, läbipaistmatus iseenesest on kahju,? selgitas Oviir, et tema arvates peaks sellised protsessid olema avalikud.

Endine keskerakondlane Mark Soosaar esitas kõigepealt retoorilise küsimuse, kas tänapäeva Eestis on üldse asutust, kes samadel tingimustel ruume rentida tahaks. Soosaar tahtis ka teada, mitu nahka on võimalik riigi seljast koorida. ?Igaühe seljast on võimalik tõmmata nii palju nahku, kui neid seal on... ka riigi seljast,? vastas Oviir ning kinnitas veel kord, et on protsesside avalikustamise pooldaja. ?Maksumaksja tahab informatsiooni.?

Teema lõpetuseks läks arupärimise esitanud ekskeskerakondlane Peeter Kreitzberg kõnepulti ning lausus: ?Me oleme harjunud siin kuulama, et seadust ei ole rikutud.? Kreitzberg vihjas nii majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaare suvilatehingule kui ka teistele viimasel ajal päevavalgele tiritud ning kõvasti üle eetikapiiride loksuvatele probleemidele.

Hetkel kuum